Jak obrat stát na daních? Lidé přiznávají falešné děti

Praha – Lidé přišli na podvodný způsob, jak neplatit daně, a navíc obrat stát o peníze. Podle Generálního finančního ředitelství se rapidně množí případy, kdy živnostníci v daňových přiznáních uplatňují falešné děti, tudíž mají nárok na daňové bonusy. Nejedná se přitom o malé peníze. Stát již v tuto chvíli počítá se ztrátou přes dvě a půl miliardy. 

Od výsledné částky si za jedno dítě lze odečíst až jedenáct a půl tisíce, což se vyplatí a celá řada podvodníků si to také uvědomuje. „Existuje velmi vážné podezření, že někteří zaměstnavatelé nutí své méně finančně gramotné zaměstnance, aby si vykazovali více dětí,“ prohlásil stínový ministr financí Jan Mládek. Opozice kritizuje vládu, že kvůli takovým podvodům stát přichází o miliardy. Finanční ředitelství jí bohužel musí dát zapravdu. „Určitě to nemohu vyloučit, je to jedna z našich kontrolních priorit,“ podotkl Jan Knížek, ředitel Generálního finančního ředitelství.

Stát na to přišel, když kontroloval výběr daní. Úředníci původně plánovali, že v polovině roku vyberou na dani z přijmů fyzických osob z přiznání přes dvě miliardy. Najednou ale zjistili, že místo toho musí lidem naopak peníze zaplatit. „K dnešnímu dni vykazujeme mínus sedm set milionů korun, takže skutečnost je taková, že my ten účet dotujeme,“ řekl Knížek.

Ministerstvo financí přiznává, že to je velký problém, který mimo jiné způsobují cizinci, a to Poláci a Vietnamci. Třeba Poláci pracující na Ostravsku si mohou vybrat, kde budou platit daně. Pokud podají daňové přiznání u nás, nikdo nedohledá, kolik mají doma dětí.

Video Reportáž Lukáše Dolanského
video

Reportáž Lukáše Dolanského

Za nízkým výběrem daní v této kategorii vidí finance ještě jednu příčinu - příliš štědré paušální odpočty pro živnostníky. Daňová správa proto navrhuje, aby politici uvažovali o jejich výrazném snížení.