Jak naskočit do burzovního vlaku?

Praha – V dobách bouřících finančních trhů a klesajících akcií začíná řada drobných investorů intenzivně přemýšlet nad vložením svých peněz do cenných papírů. Může ale fyzická osoba samostatně obchodovat na burze a případně jakým způsobem?

Dotaz od diváka ČT 

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, zda může fyzická osoba samostatně obchodovat na burze? Pokud ano, co je k tomu kromě znalostí v oboru finančnictví potřeba? Je bezpečné obchodovat na internetových burzách, případně ze kterých online burz bych si měl u nás vybrat (jsou vhodné např. Patria-Direct, Plus500, a jiné)? 

Obchodování na burze 

Nejjednodušší bude pro českého investora zvolit akcie nabízené Burzou cenných papírů Praha. Podle informací pražské burzy lze obchodovat pouze prostřednictvím jejích členů, kterými jsou zejména významné banky (Komerční banka, Česká spořitelna, ČSOB atd.) a makléřské firmy (Patria, Atlantik FT, Cyrrus apod.). 

Pokud jste se rozhodli na burze investovat, je nutné s některým z těchto členů uzavřít dohodu o poskytování investičních služeb, na jejímž základě je pak možné uzavírat obchody. Příkazy do obchodního systému burzy za vás zadává makléř – zaměstnanec člena burzy. Jednotlivé obchodní příkazy je možné zadávat telefonicky nebo elektronicky prostřednictvím počítače. O možnostech komunikace se poradíte přímo s příslušným pracovníkem vybraného člena burzy. 

Na burze
Zdroj: Arne Dedert/ISIFA/EPA

Kam lze vložit investice?

Pražská burza v současnosti nabízí obchodování s následujícími instrumenty: akcie, dluhopisy, investiční certifikáty, warrantya tzv. futures. Tyto jednotlivé instrumenty se od sebe liší a svým charakterem vyhovují různým typům investorů. Jejich vzájemná kombinace umožňuje nastavit investici tak, aby byla z pohledu zisku a případného rizika vyvážená. 

Než vložíte své peníze na finanční trhy, je třeba promyslet: 

  • cíl investice
  • přibližnou dobu trvání investice
  • přípustnou míru rizika (možného výnosu)
  • snaha o získání maxima informací o společnosti, které se rozhodl svěřit své finanční prostředky. 

Jak danit burzovní zisky (pokud nějaké jsou)? 

Příjmy z prodeje akcií či podílových listů se daní jako příležitostné příjmy, což podléhá paragrafu 10 zákona o dani z příjmu. Opačná situace je však u cenných papírů, které byly ve vlastnictví více než půl roku. Příjmy z nich se totiž danit nemusí a investor si tak odnese plný výnos, pokud tedy k nějakému došlo. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
před 7 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 09:57

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025
Načítání...