Domácnosti i firmy české ekonomice věří, tak se zadlužují

Praha – Zadluženost tuzemských domácností nadále roste. Podle údajů České národní banky lidé v současnosti dluží bankám a jiným finančním institucím celkově 1,085 bilionu korun, přičemž jen za červenec vzrostl úhrnný dluh o pět miliard korun. Ve statistice za poslední rok domácnosti zvýšily své zadlužení o zhruba 67 miliard korun. Zadluženost Čechů je v porovnání se zeměmi západní Evropy poloviční. Odborníci přesto spotřebitele varují.

Odborník na bankovnictví ze společnosti PwC Audit Jří Klumpar upozornil, že dluhy domácností rostou navzdory nejisté ekonomické situaci stále vyšším tempem než ceny zboží či nemovitostí, které si za ně lidé zpravidla pořizují. „Již nezaznamenáváme dvojciferná tempa růstu zadlužení jako před krizí, i proto, že české domácnosti nejsou tak proúvěrované jako ty na západ od našich hranic. Lze ale očekávat, že úvěrová expanze ještě poroste,“ uvedl Klumpar. Nejvíce si Češi půjčují na bydlení. Z celkového dluhu tvoří hypotéky asi tři čtvrtiny, zbytek spotřebitelské a další úvěry.

Mluvčí České národní banky Marek Petruš:

„Úvěry na bydlení patří k těm položkám, kde je zadlužení v mezích rozpočtu rodiny přijatelné. Například půjčit si na dovolenou, to si myslíme, že jsou věci, které by si měli lidé hodně rozmyslet.“


Výplata
Výplata

Ministerstvo práce a sociálních věcí před rokem vydalo souhrnnou statistiku za uplynulých 20 let. Úspory domácností za dobu existence samostatné České republiky sice vrostly čtyřnásobně - v roce 2009 přesahovaly 1,5 bilionu korun, zadluženost domácností ale rostla ještě rychleji, za posledních šestnáct let se podle rok starého údaje zvýšila desetinásobně na 975 miliard. „Ty úrovně z počátku devadesátých let nelze brát vážně, protože tehdy, když si vzpomeneme, před rokem 90. tady byly v podstatě jenom novomanželské půjčky. Nebylo to srovnatelné s mírou zadlužení v běžných ekonomikách,“ tvrdí však hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Firmy se o budoucnost české ekonomiky neobávají

Zadluženost během minulého měsíce vzrostla i podnikům, a to osm miliard na 941 miliard korun. „Investiční úvěry mimo jiné svědčí o tom, jaká je odvaha firem a jaký je jejich odhad budoucího vývoje. Pokud firma věří v budoucnost, tak provádí velké investice,“ dodává Mertlík.

Video Reportáž Jana Černého
video

Reportáž Jana Černého