Hlavní ekonom ECB Stark opouští instituci

Frankfurt nad Mohanem - Z vedení Evropské centrální banky (ECB) odstoupí jeho další německý člen a hlavní ekonom instituce, třiašedesátiletý Jürgen Stark. ECB to dnes oznámila s vysvětlením, že Stark odchází z osobních důvodů. Podle zdrojů agentury Reuters ale Stark centrální banku pro eurozónu opouští stejně jako bývalý šéf německé Bundesbanky Axel Weber kvůli svému odmítavému postoji k nákupům státních dluhopisů.

Šokující rozhodnutí otřáslo finančními trhy a dramatizovalo rozepře uvnitř ECB ohledně kroků banky proti dluhové krizi zadlužených zemí eurozóny. Starkův odchod může mít negativní důsledky, může totiž dál výrazně podkopat už tak narušenou důvěru Němců v euro. Starkovi zbývaly do konce členství v pětičlenném řídicím výboru banky ještě téměř tři roky. Podle ECB zůstane ve funkci, dokud nebude jmenován jeho nástupce, což by mělo být do konce roku. Jeden ze zdrojů Reuters uvedl, že Starka ve výboru nahradí náměstek německého ministra financí Jörg Asmussen.

V reakci na zprávu prudce kleslo euro, jehož kurz se k dolaru propadl o více než jedno procento až těsně pod 1,37 dolaru, nejníže za šest a půl měsíce. Prohloubil se také pokles akcií na evropských burzách, oslabily americké akcie a klesly i ceny ropy.

Odstupující Stark je zastáncem protiinflační politiky 

Stark pochází z německé Bundesbanky a je považován za „jestřába“, tedy zastánce přísné protiinflační měnové politiky. „Vypadá to, že potápějící se loď opouští poslední jestřáb,“ komentoval to ekonom Carsten Brzeski z nizozemské banky ING. „Je to známka toho, že politika ECB je kontroverzní i uvnitř řídicího výboru,“ dodal Lothar Hessler z HSBC Trinkaus.

Stark je v letošním roce už druhý Němec, který opouští vedení ECB kvůli nesouhlasu s kroky ECB na záchranu Řecka a dalších zemí eura před dluhovou krizí. V únoru šéf německé centrální banky Weber oznámil, že nebude kandidovat na šéfa ECB a v dubnu odstoupil z čela Bundesbanky, čímž přestal být členem bankovní rady ECB. Weber už loni v květnu kritizoval rozhodnutí ECB kupovat na trhu státní obligace v rámci snah řešit dluhovou krizi a bránit růstu výnosů u dluhopisů ohrožených zemí. 

Němci kritizují koupi italských a španělských obligací

ECB obnovila počátkem srpna nákupy státních dluhopisů na trhu a nově začala kupovat italské a španělské obligace, jejichž výnosy tehdy prudce rostly. Tyto nákupy německá Bundesbanka podrobila ostré kritice a s potenciálně proinflačními kroky ECB nesouhlasí podle pozorovatelů většina Němců. „Stark měl stejný názor na nákupy dluhopisů, jako měl Axel Weber a jaký má současný šéf Bundesbanky,“ řekl emeritní profesor ekonomie univerzity v Bonnu Manfred Neumann. „Je to postoj, který sdílejí všichni Němci, a je to signál obrovských problémů uvnitř centrální banky. Němci mají se směřováním ECB rozhodně problém,“ dodal Neumann. 

Jean-Claude Trichet
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Michael Probst

Prezident ECB Jean-Claude Trichet se na čtvrteční tiskové konferenci po zasedání bankovní rady pustil do emocionální obhajoby banky proti německé kritice. Tázajícímu se německému novináři hněvivě odpověděl, že ECB má na poli boje proti inflaci za svých 12 let existence lepší výsledky než Bundesbanka. Z vyvolání nynějšího dluhového chaosu obvinil Německo, Francii a Itálii, jejichž vlády v předešlých letech prosadily zmírnění pravidel Paktu stability a růstu. 
   
Tricheta v listopadu nahradí Ital Mario Draghi a po dnešním vývoji bude mít zřejmě velkou práci s tím, aby obnovil věrohodnost své instituce v očích Němců. Draghi dnes sdělil, že ke Starkově odchodu žádný komentář nemá.