Zaměstnavatelé: Chceme zachovat vyvlastňování kvůli těžbě

Praha – Představitelé hornických a odborových organizací a zaměstnavatelů v průmyslu nesouhlasí s tím, aby z horního zákona v budoucnu vypadla možnost státu vyvlastňovat pozemky kvůli těžbě. Připravované nové znění horního zákona by podle zástupců zaměstnavatelských svazů mělo obsahovat obvyklé metody vyvlastňování, jak po schůzce s prezidentem Václavem Klausem zdůraznil prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Klaus se dosud k jednání oficiálně nevyjádřil.

„Je nutné, aby vyvlastňování probíhalo standardně a nepodléhalo politickým tlakům,“ prohlásil Kužel. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR změna zákona zásadně poškodí těžební odvětví, způsobí rušení pracovních míst v tomto oboru a bude mít negativní dopad na energetickou bezpečnost státu. „Musí být zachováno to, abychom dále mohli těžit energetické i neenergetické suroviny,“ zdůraznila ředitelka Těžební unie Milena Šandová.

Podle ministerstva je ale pasáž o vyvlastňování v zákoně přežitek a za svým návrhem stojí. Případné prolomení limitů těžby uhlí by od roku 2015 mělo záviset jen na dohodě mezi majiteli pozemků a důlních společností. „Horní zákon s vyvlastňovacími paragrafy je v platnosti od poloviny 80. let, za 20 let nebyly ani jednou využity,“ řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

Zástupci zaměstnavatelských svazů na schůzce s Václavem Klausem
Zdroj: ČT24

Klaus se zatím k jednání nevyjádřil

Prezident zástupce zaměstnavatelských svazů vyslechl, nicméně nenaznačil, že by chystal nějaké další kroky v rámci novely horního zákona. Klaus podle generálního ředitele SPD Zdeňka Lišky souhlasil s průmyslníky v tom, že vyvlastnění by mělo v zákoně zůstat jako pojistka. „Jsem rád, že jsme se shodli, že tato pojistka může být i v takové formě, že vyvlastňovat nebude přímo firma, ale stát, aby si zabezpečil, že surovina bude použitá v souladu se státními cíli, a nikoli cíli soukromých firem,“ dodal předseda Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek.

Podle prezidenta Hospodářské komory se zástupci těžařů a zaměstnavatelských svazů kvůli plánované změně zákona sešli již dříve také s poslanci a premiérem Petrem Nečasem. „Bohužel pravděpodobně kvůli koaliční smlouvě není možné, aby nás někdo poslouchal. Proto jsme požádali o konzultaci prezidenta republiky,“ uvedl Kužel. Novelu horního zákona poslal v červenci ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) do připomínkového řízení. Podle expertů ekologických sdružení zaručí lidem, že jim stát kvůli těžbě nevyvlastní majetek.

Video Milan Šťovíček a Milan Urban v Událostech, komentářích
video

Milan Šťovíček a Milan Urban v Událostech, komentářích

Milan Šťovíček a Milan Urban v Událostech, komentářích

12.09.

Reportáž Barbory Jelínkové

Ekologové dodávají, že novelu by měl následovat závazek státu nedopustit prolomení těžebních limitů uhlí v severních Čechách. Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách měl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Do roku 2014 zatím stát o prolomení limitů neuvažuje.

Zachování těžebních limitů zařadila mezi recepty na zmírnění sociálního napětí i nejmenší vládní strana Věci veřejné. Podle místopředsedkyně VV Karolíny Peake by to znamenalo pro obyvatele regionu záruku zlepšení životního prostředí. „Chceme-li, aby v Ústeckém kraji převažovali slušní a vzdělaní lidé, musíme jim k tomu vytvořit podmínky, ne je dále zhoršovat,“ sdělil. 

V souvislosti s těžebními limity Peake připomněla, že první demonstrace proti komunistickému režimu se na konci 80. let odehrály právě v severočeském kraji. Lidé protestovali proti systému, který jim nebyl schopen zajistit snesitelné životní prostředí, myslí si.