České firmy vyčkávají, kam bude dál směřovat česká i evropská ekonomika. 85 procent zaměstnavatelů se nechystá v následujícím kvartále nijak měnit počty zaměstnanců, nabírat nové pracovníky se chystá jen sedm procent firem. Naopak šest procent podniků plánuje propouštění. Pro zaměstnanost v Česku to tak není nejlepší zpráva. Míra nezaměstnanost se ještě stále zpět na předkrizové úrovně nevrátila, bez práce zůstává 8,2 procenta lidí.
„Vlna optimismu českých zaměstnavatelů, která v náboru nových zaměstnanců panovala posledních šest měsíců, se pomalu změnila v opatrnost. Tento posun je přímým důsledkem negativních zpráv o ekonomice v eurozóně a hrozbě potenciální nové krize. Zaměstnavatelé po zkušenostech z minulých let reagují více flexibilně na situaci, snaží se zefektivňovat produkci při stále menším počtu pracovníků,“ komentovala aktuální čísla generální ředitelka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová.

Nabírání nových zaměstnanců
Jaroslava Rezlerová
„Myslím, že obecně se firmy v krizi a po ní naučily vyrábět více a s méně zaměstnanci, poskytovat stejně kvalitní služby, ale efektivněji.“
Ochota nabírat nové zaměstnance se různí podle odvětví i regionů, ve kterých podniky působí. Velké náborové plány má například zpracovatelský průmysl. Společnosti, které v něm působí, se chystají zvyšovat počty zaměstnanců až o 10 procent. Naopak konec sezónních prací je znát v zemědělství, kde se čeká pokles zaměstnanosti až o 12 procent. Propouštět se bude také v logistice, velkoobchodu či maloobchodu.
„Nejvíce optimismu vidíme ve zpracovatelském průmyslu, což je dobrá zpráva protože tento sektor zaměstnává největší počet lidí,“ míní Jiří Halbrštát, marketingový manažer Manpower. „Nejvyšší propad je v zemědělství, lesnictví, rybolovu a tak dále, ale tam je to jasně vedené sezonností,“ dodává Rezlerová.

K regionům s nejnižší nezaměstnaností v Česku patří tradičně Praha. A optimismus jí zůstává i ve výhledu do čtvrtého čtvrtletí. Manpower situaci v metropoli ohodnotil pozitivním indexem 7, Čechy jsou na nule a Morava se propadla dokonce do minusu (hodnota indexu minus 2).
„Podíváte-li se na míru nezaměstnanosti, drží se nad osmi procenty, takže je stále poměrně vysoká v porovnání třeba se situací před rokem 2009. Hlavně ale míra nezaměstnanosti neklesá,“ uzavírá ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.