Pod managementem Českých drah se kýve židle

Praha - Ministerstvo dopravy zřejmě navrhne odchod Petra Žaludy z čela Českých drah, píše Mladá fronta Dnes. Na pátek naplánované personální zemětřesení se ale o několik dní odkládá. Dvě mimořádné valné hromady chystané na zítřek byly totiž zrušeny. Téměř jistý má být odchod člena představenstva Milana Matzenauera, kterého má nahradit předchozí ministr dopravy Radek Šmerda.

Ministerstvo dopravy hodlá podle MfD navrhnout odchod Žaludy. „Veřejným tajemstvím je, že je to kvůli jeho snaze prodat velmi levně Masarykovo nádraží finanční skupině Penta včetně pozemků,“ uvedl odborový předák Jaromír Dušek. Žaluda listu potvrdil, že takový plán sice existuje, ale není uzavřen. Jedná prý s více zájemci.

Někdejší šéf pojišťovací společnosti AXA Czech Republic Petr Žaluda, který na dráhy zavítal za éry Mirka Topolánka, se už v minulosti vyjádřil, že si nechce do svého manažerského týmu nechat zasahovat, a pokud by se tak stalo, odešel by. Nyní se podle listu nechce ke spekulacím o personálních změnách vyjadřovat. „Personální zvěsti nehodlám nijak komentovat,“ prohlásil možný nástupce Milana Matzenauera Šmerda.

Valná hromada by totiž měla řešit i další působení Jiřího Koláře. Ten z drah odešel na Správu železniční dopravní cesty, v představenstvu však stále měsíc po svém odchodu zůstává. Dále pobírá i zhruba padesátitisícovou měsíční odměnu.

Česká železnice
Zdroj: ČT24

Žaluda spadá pod špatné (topolánkovské) křídlo

List píše, že Žaludův odchod je i politickou hrou. Šéf drah dobře vychází s ODS i s ČSSD. ODS se však snaží odstřihnout od topolánkovského křídla, což by potvrzovalo, že by se jeho odchodu nebránila. Navíc prý může mít Žaluda i důvod odejít sám: jeho kontrakt příští rok končí, a pokud mu stát kontrakt neobnoví, přijde o velkorysé odstupné. Podle Duška to je 24 měsíčních platů.

Podle deníku by se nástupcem Žaludy měl stát exšéf Vítkovic či bývalý krizový manažer v Tatře Vladimír Bail. Ten však spekulace nepotvrdil: „O ničem takovém v tuto chvíli nevím, nikdo se mnou nejednal.“

K personálním škatulatům by mělo původně dojít už tento pátek. Na tento den totiž svolal šéf dozorčí rady drah Lukáš Hampl dvě mimořádné valné hromady s jediným bodem programu: personální změny v představenstvu. „Je velmi nestandardní svolávat dvě mimořádné dozorčí rady, když je další týden řádná. Někdo asi na něco hodně spěchá,“ prohlásil železniční odborář a člen dozorčí rady Vladimír Vokoun. Dozorčí rada ale nakonec nebude. „Termín byl zrušen,“ dodal Hampl.

Dráhy přitvrzují v souboji s RegioJetem

ČD zároveň od prosince plánuje skoncovat s provozem pendolin z Prahy do Brna a Bratislavy a místo toho zostří konkurenční boj s RegioJetem mezi Prahou a Ostravou. „Ve špičce budeme jezdit každou hodinu,“ řekl Žaluda. Dosud České dráhy jezdily mezi oběma městy po dvou hodinách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 3 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 12 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 12 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 19 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
16. 7. 2025

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
16. 7. 2025
Načítání...