ETA mění majitele, připadne vlastníkovi sítě Euronics

Hlinsko - Jedna z nejtradičnějších českých značek, výrobce domácích spotřebičů ETA Hlinsko, mění majitele. Od dnešního dne patří zlínské firmě HP Tronic, která provozuje 33 maloobchodních prodejen Euronics. Společnosti po dohodě nezveřejnily částku transakce. Stoprocetní podíl ve firmě ETA odprodala investiční skupina Benson Oak podnikatele Gabriela Eichlera. Prodej musí ovšem ještě schválit antimonopolní úřad.

Podle předsedkyně odborové organizace Aleny Šírové vlastník prodej firmy ETA s odbory předem neprojednal. „Informace přišla dnes ráno,“ uvedla. Ani ona nezná cenu transakce. Odbory však mají obavy, zda změna majitele nebude mít dopad na firmu a zaměstnanost. „Ve chvíli, kdy se zaměstnanci informaci dozvěděli, první, co je napadlo, bylo, zda nepřijdou o práci. Otázkou je, zda je vůbec v silách současného managementu dát zaměstnancům nějaké záruky,“ dodala Šírová.

Podle HP Tronicu je předčasné mluvit o propouštění nebo nabírání nových sil. Výroba ale zůstane zachována. „My se musíme se společností ETA velice podrobně seznámit, zejména s provozem. Určitě budeme hledět na náklady,“ říká mluvčí HP Tronic Bohuslav Komín. „V ČR i nadále zůstává vývoj. Zejména design ETY je velmi výjimečný, protože je český. Spolupracuje s českými designery, to zůstává i do budoucna. Kontrola kvality je u ETY taky výjimečná, taky zůstává v Česku,“ dodal.

Video ETA mění majitele
video

ETA mění majitele

„My jako management ETY nemáme žádnou změnu. Pokračujeme v realizaci strategie, kterou jsme minulý týden uvedli na trh. Pokračujeme dále v prodeji, v marketingových a reklamních aktivitách,“ vysvětlil generální ředitel firmy ETA Roman Stupka.

Výroba elektrospotřebičů byla v polovině roku přesunuta z Hlinska do Milotic nad Bečvou na Přerovsku. Firma tehdy propustila 50 z 255 zaměstnanců. V Hlinsku zůstal ekonomický úsek, centrální sklad, servis a část obchodního oddělení. Prodej firmy může podle Šírové s přemístěním výroby souviset, neboť Milotice jsou podstatně blíž Zlínu než Hlinsko a spolupráce výrobní, a prodejní části je tak výhodnější.

Prodej firmy ETA nebyl překvapením

Finanční skupina Benson Oak se netajila tím, že firma je pro ni jen dočasná investice. V době akvizice byla ETA součástí průmyslové skupiny zaměřené především na automobilovou výrobu, podle Eichlera se skupině ze značky ETA podařilo udělat opět sebevědomého hráče na trhu domácích spotřebičů. „Začlenění do úspěšné domácí skupiny z oboru je dalším logickým krokem, který zajistí dlouhodobý rozvoj značky,“ prohlásil Eichler.

ETA Hlinsko patří mezi 100 nejúspěšnějších společností na českém trhu, kde funguje už 68 let. Společnosti se však dlouhodobě finančně spíše nedařilo. Firma, která od roku 1943 vyrábí a prodává domácí spotřebiče, jen v loňském roce prohloubila podle předběžných neauditovaných výsledků ztrátu o šest milionů na 25 milionů korun.

Daniel Večeřa, generální ředitel společnosti HP Tronic 

„Koupě společnosti ETA je významným krokem k naplnění naší strategie na trhu drobných domácích spotřebičů. Máme s distribucí této jedinečné značky dlouholeté zkušenosti a její pevné začlenění do našeho portfolia nám umožní lépe řídit vývoj produktů a pružněji reagovat na měnící se potřeby zákazníků.“


Firma HP Tronic, založená v roce 1990 ve Zlíně, je lídrem na českém trhu domácích elektrospotřebičů, spotřební elektroniky, mobilních telefonů a fotoaparátů. Vlastní a provozuje síť 35 maloobchodních prodejen, které jsou součástí evropské sítě Euronics. V roce 2010 dosáhla společnost HP Tronic tržeb 7,1 miliardy korun.

Historie firmy ETA 

Rok 1943 - V Hlinsku vznikla předchůdkyně dnešní firmy, Elektrotechnická akciová společnost ESA.

Rok 1948 – Firma byla znárodněna a přejmenována na Elektro-Praga Hlinsko.

Rok 1990 - Národní a posléze státní podnik se v roce 1990 transformoval na akciovou společnost, která byla privatizována v rámci první vlny kuponové privatizace.

červen 2007 - Firmu ETA ovládla investiční společnost Benson Oak Capital.

říjen 2011 – Majitelem společnosti se stal spolumajitel řetězce elektroprodejen Euronics, HP Tronic Zlín.