V lesnickém supertendru nejspíš zvítězila Less & Forest

Hradec Králové – Jednoznačným vítězem obřího tendru státního podniku Lesy České republiky na lesní práce a prodej dřeva od roku 2012 je podle neoficiálních výsledků společnost Less & Forest podnikatele Jana Mičánka. Firma podala nejlepší cenovou nabídku zhruba v 75 procentech ze 117 soutěžených územních jednotek. S odvoláním na důvěryhodný zdroj z lesnického oboru o tom dnes informovala agentura ČTK. Informaci potvrdil sám Mičánek. Lesy České republiky se nechtěly ke zprávě vyjadřovat.

Výsledky vyplývají ze středečního otevírání obálek s cenovými nabídkami. Otevírání obálek bylo veřejné a byla při něm čtena i nabídnutá cena. Uchazeči si tak mohli prakticky ihned po přečtení poslední nabídky udělat představu o tom, jak dopadli ve srovnání s konkurencí.

O zakázky usilovalo 56 lesnických firem. Za Less & Forest údajně skončily se ziskem šesti až dvou jednotek firmy Progles, Wotan Forest a Uniles. Odhadovaná hodnota lesních prací zakázky činí 7,6 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Částka, kterou Lesy ČR následně inkasují od svých odběratelů za prodej dřeva, by měla být rámcově o několik miliard korun vyšší.

Na oficiální výsledky si musíme ještě pár dní počkat

Lesy ČR podle svého mluvčího Zbyňka Boublíka nebudou neoficiální výsledky vyplývající z cenových nabídek komentovat. „Hodnotící komise stále pracují. Lesy ČR do pěti pracovních dnů po otevření obálek zveřejní přehled nabídek včetně nabídnuté ceny,“ řekl Boublík.

Podle Mičánka má jeho firma dobrou výchozí pozici pro získání zakázek. Odmítl přitom spekulace, že by do soutěže šel s nereálně nízkými cenami. „Naše ceny jsou správné, jinak bychom je nedávali. Naši lidé to (nabídku do soutěže) nedělali poprvé,“ zdůraznil Mičánek, jehož firma je již nyní hlavním obchodním partnerem Lesů ČR.

Všechny vysoutěžené jednotky Less & Forest obhospodařit nezvládne

Mičánek dále uvedl, že se nedá čekat, že by Less & Forest dělala práce na všech, zatím teoreticky vyhraných, asi 87 jednotkách. „Nemáme kapacitu na těžbu pěti milionů metrů krychlových dřeva. Hodláme dělat jen zakázku, kterou kvalitně zvládneme,“ podotkl Mičánek. Poznamenal, že u takto koncipovaného tendru nelze nikdy „trefit“ optimální množství zakázek. Mičánek také připomněl, že minulé tendry neskončily uzavřením smluv přesně tak, jak dopadly cenové nabídky.

V posledním tendru na práce a prodej dřeva na letošní rok nejvíce nejlepších nabídek dala společnost České dřevařské závody Praha, která uspěla ve 36 ze 108 jednotek. Druhé místo patřilo firmě LST (28 zakázek) a třetí místo obsadila Less & Forest (16). O letošní zakázky se nakonec podle údajů LČR podělilo 29 firem. Less & Forest z toho získala 28 kontraktů, společnost LST devět a České dřevařské závody osm.

Lesy ČR již dříve uvedly, že k uzavírání smluv s vítězi by mohlo docházet od poloviny listopadu. Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Vítězné firmy budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele.