Jaroslav Palas odvolán z dozorčí rady ČD

Praha - Řídící výbor Českých drah dnes odvolal moravskoslezského hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) z dozorčí rady ČD. S odvoláním na vyjádření šéfa dozorčí rady drah Lukáše Hampla to uvedl server iDnes.cz. Palasovo místo zaujme náměstek ministra dopravy Daniel Bartek.
Podle ministerstva dopravy by se hejtman mohl dostat do střetu zájmů, pokud by ve funkci setrval a hájil zároveň jak kraje, tak České dráhy.

0"Nedovedu si představit, že by v situaci, kdy nedojde k dohodě vlády s Asociací krajů České republiky ohledně financování regionální železniční dopravy, zastupoval (Palas) jak kraje, tak ČD," uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš.


Předseda asociace krajů Michal Hašek se Palase zastal. Podle něj byl Palas do dozorčí rady ČD nominován kraji a ty s jeho působením v radě byly spokojeny.

„Postup premiéra a ministra dopravy považuji za bezprecedentní útok na zástupce regionů v dozorčím orgánu ČD za situace, kdy kraje jsou klíčovým objednatelem osobní železniční dopravy, hradí miliardové částky ČD a logicky mají zájem na kontrole hospodaření ČD prostřednictvím zastoupení jednoho člena v dozorčí radě,“ uvedl Hašek

Vláda se s kraji nyní pře o výši dotací pro regionální osobní železniční dopravu. Původní závazek státu vůči krajům, dojednaný za předchozí vlády Jana Fischera, zajišťoval ročně 2,6 miliardy korun do rozpočtu krajů. Tuto sumu chce nynější vláda snížit o 300 milionů korun, což hejtmani odmítají a trvají na zachování původní výše. Podle předsedy Asociace krajů Michala Haška jsou hejtmani připraveni jít i do soudního sporu s vládou.

Odvolání je nepříjemné především pro šéfa ČD

Dle serveru iDnes je změna v dozorčí radě nepříjemnou zprávou především pro šéfa Českých drah Petra Žaludu. Jeho může odvolat právě dozorčí rada. Až dosud ale ministerstvo dopravy, které údajně zvažuje jeho odvolání, nemělo v dozorčí radě potřebný počet hlasů pro jeho konec. Palasovým odchodem si tak už prý většinu pojistilo.