MF Global využívala peněz klientů k vlastním obchodům

New York - Americká makléřská firma MF Global, která se v pondělí požádala soud o ochranu před věřiteli, nedodržela povinnost izolovat účty klientů od vlastních peněz. S informací dnes přišel operátor chicagských komoditních burz CME Group a potvrdily ji zdroje z federálních regulačních úřadů. Podle listu The New York Times nemohou úřady na účtech klientů MF Global najít stamiliony dolarů, které firma zřejmě použila ke svým rizikovým obchodům.

Podle šéfa CME Craiga Donohuea MF Global porušila základní příkaz makléřů, jímž je oddělení peněz klientů od vlastních obchodů. Problém dle agentury Reuters zjistila i Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC). Používání peněz klientů ke svým obchodům přiznal federálním úřadům jeden z manažerů MF Global, dodala agentura AP.

V případě, že se problémové chování to potvrdí, mohl by to být velký úder pro důvěru v makléřské firmy jako takové i pro termínové burzy, kde MF Global obchodovala. Už pondělní zpráva o bankrotu MF Global otřásla komoditními trhy v obavách, že tyto problémy se rozšíří i na další firmy v sektoru.

MF Global, největší americká oběť dluhové krize eurozóny

Do potíží se MF Global dostala kvůli svým sázkám na evropské státní dluhopisy, a stala se tak největší americkou obětí dluhové krize eurozóny. Bankrot MF Global je také další porážkou pro bývalého šéfa přední americké investiční banky Goldman Sachs Jona Corzina, který nastoupil do čela MF Global loni v březnu poté, co ztratil funkci demokratického guvernéra státu New Jersey. Corzine chtěl z 200 let staré makléřské firmy udělat globální investiční banku, která místo makléřského zprostředkovávání burzovních transakcí klientům vkládá do obchodů vlastní peníze.

MF Global měla ke 31. srpnu na klientských účtech podle údajů regulačních úřadů 7,3 miliardy dolarů (zhruba 134 miliard korun). „Jestliže se u jednoho z hlavních nástrojů ochrany klientů objeví takováto díra, vrhne to stín na celý trh,“ prohlásil bývalý ředitel CFTC Michael Greenberger. „Jsem si jist, že klienti MF Global se zrovna teď moc dobře necítí a zřejmě zběsile zkoumají svá práva a fakta tohoto případu,“ doplnil.