Londýn hrozí, že zablokuje změny ve smlouvě o EU

Londýn – Lídr britské vlády David Cameron dnes pohrozil, že nepodepíše žádnou změnu smluv o fungování Evropské unie v případě, že nebude obsahovat pojistky, které ochrání zájmy jeho země. Změnu pravidel pro fungování sedmadvacítky hodlají prosadit Německo a Francie, podle kterých se nynější krize v eurozóně nedá vyřešit v rámci stávajících smluv.

Cameron především trvá na ochraně jednotného trhu a britského finančního sektoru. Podle britské BBC řekl, že na pátečním summitu Evropské unie v Bruselu „bude hájit britské zájmy“. Momentálně nejdůležitější věcí pro Británii je to, aby se podařilo vyřešit krizi v eurozóně, dodal.

Vrcholní zástupci Německa a Francie, kancléřka Angela Merkelová a prezident Nicolas Sarkozy, chtějí, aby deficity vlád jednotlivých zemí zůstaly pod kontrolou. Státy, kterým by se to nedařilo, by byly automaticky potrestány. Státníci rovněž podporují centralizace rozpočtů členských zemí. Paříž a Berlín by chtěly změny smluv o EU prosadit bez ohledu na to, zda se budou týkat celé sedmadvacítky, nebo jen zemí platících eurem.

Británie stejně jako Česko mezi členy eurozóny nepatří. Pro Českou republiku je přitom klíčové, aby se v případě smluvních změn unie nerozdělila na dva bloky. Praha chce podporovat veškeré kroky, které povedou k posílení rozpočtové disciplíny.