Ceny emisních povolenek spadly na historické minimum

Praha – Ceny emisních povolenek na evropském trhu se v uplynulém týdnu propadly na historické minimum. Může za to nejistý vývoj evropských ekonomik. Kvůli očekávané recesi hrozí snížení průmyslové výroby, a tudíž menší využití povolenek. Odborníci nepředpokládají v příštích měsících výrazné zlepšení, firmy ale mohou na levných povolenkách v příštích letech i vydělat.

Uprostřed týdne klesla cena evropských povolenek na historické minimum 6,30 eura (zhruba 160 korun) za tunu emisí oxidu uhličitého (CO2). „Do konce roku ani v prvních měsících dalšího roku nečekáme žádný radikální zlom, určitě ne směrem vzhůru,“ sdělil Jan Fousek ze společnosti Virtuse Energy, která s emisními povolenkami obchoduje. Nepříznivé vyhlídky evropských ekonomik podle Fouska souvisí se zpomalením průmyslové výroby, což přináší nadbytek nevyužitých povolenek na trhu.

Nabídka výrazně převyšuje poptávku

„Tento stav nadalokace očekáváme až do roku 2015–2016, poté by měla podle nás teprve cena začít rapidněji růst. Trhu by pomohl jen zásah Evropské komise, kdyby například stáhla z trhu několik set milionů povolenek 'navíc'. Ale komu je vzít? Každý subjekt by se bránil, proč zrovna jeho povolenky,“ uvedl Fousek.

Evropská unie emisní povolenky zavedla jako nástroj, který přinutí podniky snižovat vypouštění škodlivých plynů. Evropské země získávají od EU určitý počet emisních povolenek pro energeticky náročné sektory, které jsou pak rozděleny mezi jednotlivé firmy. Pokud se někomu podaří ušetřit škodlivé emise a povolenek má více, než potřebuje, může je prodat jinému podniku. Od roku 2013 ale budou již firmy za část přidělených povolenek platit.

Energetický gigant ČEZ
Zdroj: ČT24

Zhruba polovinu povolenek udělovaných v tuzemsku získává ČEZ. Nižší ceny tak při případném prodeji nadbytečných kreditů může naznačovat pokles příjmů firmy. ČEZ má ale podle Fouska sofistikovaný systém obchodování, který firmu před takovými problémy částečně chrání. „Po roce 2013, kdy si bude muset většina podniků, zejména v sektoru elektroenergetiky, nakupovat většinu povolenek v aukcích, může z nízké ceny dokonce profitovat,“ uvedl Fousek.

Maximálních cen dosáhly povolenky v březnu po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima a následném rozhodnutí Německa odstoupit od jaderné energie. Vzrostla poptávka po fosilních palivech a povolenky se tehdy obchodovaly za více než 17 eur. V červnu pak ceny povolenek začaly klesat a jejich propad pokračuje dosud.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 3 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 4 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 10 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
16. 7. 2025

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
16. 7. 2025

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
16. 7. 2025
Načítání...