Ceny emisních povolenek spadly na historické minimum

Praha – Ceny emisních povolenek na evropském trhu se v uplynulém týdnu propadly na historické minimum. Může za to nejistý vývoj evropských ekonomik. Kvůli očekávané recesi hrozí snížení průmyslové výroby, a tudíž menší využití povolenek. Odborníci nepředpokládají v příštích měsících výrazné zlepšení, firmy ale mohou na levných povolenkách v příštích letech i vydělat.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

Uprostřed týdne klesla cena evropských povolenek na historické minimum 6,30 eura (zhruba 160 korun) za tunu emisí oxidu uhličitého (CO2). „Do konce roku ani v prvních měsících dalšího roku nečekáme žádný radikální zlom, určitě ne směrem vzhůru,“ sdělil Jan Fousek ze společnosti Virtuse Energy, která s emisními povolenkami obchoduje. Nepříznivé vyhlídky evropských ekonomik podle Fouska souvisí se zpomalením průmyslové výroby, což přináší nadbytek nevyužitých povolenek na trhu.

Nabídka výrazně převyšuje poptávku

„Tento stav nadalokace očekáváme až do roku 2015–2016, poté by měla podle nás teprve cena začít rapidněji růst. Trhu by pomohl jen zásah Evropské komise, kdyby například stáhla z trhu několik set milionů povolenek 'navíc'. Ale komu je vzít? Každý subjekt by se bránil, proč zrovna jeho povolenky,“ uvedl Fousek.

Evropská unie emisní povolenky zavedla jako nástroj, který přinutí podniky snižovat vypouštění škodlivých plynů. Evropské země získávají od EU určitý počet emisních povolenek pro energeticky náročné sektory, které jsou pak rozděleny mezi jednotlivé firmy. Pokud se někomu podaří ušetřit škodlivé emise a povolenek má více, než potřebuje, může je prodat jinému podniku. Od roku 2013 ale budou již firmy za část přidělených povolenek platit.

Energetický gigant ČEZ
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Zhruba polovinu povolenek udělovaných v tuzemsku získává ČEZ. Nižší ceny tak při případném prodeji nadbytečných kreditů může naznačovat pokles příjmů firmy. ČEZ má ale podle Fouska sofistikovaný systém obchodování, který firmu před takovými problémy částečně chrání. „Po roce 2013, kdy si bude muset většina podniků, zejména v sektoru elektroenergetiky, nakupovat většinu povolenek v aukcích, může z nízké ceny dokonce profitovat,“ uvedl Fousek.

Maximálních cen dosáhly povolenky v březnu po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima a následném rozhodnutí Německa odstoupit od jaderné energie. Vzrostla poptávka po fosilních palivech a povolenky se tehdy obchodovaly za více než 17 eur. V červnu pak ceny povolenek začaly klesat a jejich propad pokračuje dosud.