Podle CEBRu brazilská ekonomika roste zejména díky velkým vývozům do Číny a do dalších zemí Dálného východu. K posunu před Británii jí pomohla ale i britská bankovní krize v roce 2008, po níž zemi zasáhla recese.
Brazílie má zhruba 200 milionů obyvatel - třikrát víc než Británie. I zpráva Mezinárodního měnového fondu publikovaná dříve v tomto roce předvídala, že brazilská ekonomika britskou předstihne.
„Brazílie dlouho porážela evropské země ve fotbale, ale to, že je poráží v ekonomice, je nový fenomén,“ řekl deníku Daily Telegraph ředitel CEBRu Douglas McWilliams. „Ukazuje se, jak se mění hospodářská mapa světa, na níž posilují asijské země a vývozci surovin, zatímco Evropa se propadá,“ dodal.
Žebříčku mají i v následujících 10 letech vévodit Spojené státy
Podle CEBRu jsou nyní největší ekonomikou světa USA, za nimi následují Čína, Japonsko, Německo a Francie. V nadcházejících deseti letech ekonomové ale očekávají další oslabení evropských států. Německo by podle nich mělo klesnout na páté místo žebříčku, Británie na osmé a Francie na deváté. Očekává se naopak další posilování Brazílie, ale také vzestup Indie a Ruska.
Největší ekonomiky světa podle CEBRu:
Pořadí Rok 2011 Rok 2020
1. USA USA
2. Čína Čína
3. Japonsko Japonsko
4. Německo Rusko
5. Francie Indie
6. Brazílie Brazílie
7. VB Německo
8. Itálie VB
9. Rusko Francie
10. Indie Itálie