Pražský burzovní index letos přišel o čtvrtinu hodnoty

Praha - V letošním roce ztratil pražský akciový index PX v roce 2011 přes 26 procent své hodnoty. Ceny akcií klesaly po celém světě, ale na rizikových trzích, kam patří i Česko, se podle obchodníků s cennými papíry propadaly výrazněji. Z tuzemských akcií postihly největší ztráty společnosti Erste Bank, NWR či CME, které přišly o více než 50 procent ceny. Nárůst vykázaly pouze akcie Philip Morris ČR.

„Od začátku letošního roku ztratil český akciový index téměř 30 procent své hodnoty, přičemž velká část tohoto poklesu se odehrála ve třetím čtvrtletí,“ prohlásil analytik Komerční banky Josef Němý. V porovnání s hlavními světovými indexy utrpěl index PX daleko citlivější ztráty. Podle Němého se neúspěchy pražské burzy dají přirovnat k vývoji ostatních důležitých regionálních indexů, jako je polský WIG20 či maďarský BUX.

V uplynulém roce se trhy točily zejména kolem dvou rozdílných polovin, upozornil analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský. Počátkem roku byl mírný růst akciových trhů, i když byl brzděn stále viditelnějšími příznaky evropské dluhové krize, zejména s ohledem na Řecko. V polovině prázdnin však na trzích začaly výrazné tržní výprodeje a propady, které ovlivnily obchodování po celý zbytek roku. Po týden trvajících výrazných propadech se začaly trhy mírně stabilizovat, podotkl.

Pouze akcie v USA pak byly schopny úspěšněji odolávat šířícímu se globálnímu pesimismu, míní analytik BH Securities Tomáš Matuška. Akciové trhy ostatních vyspělých ekonomik čelily po celý rok výrazné korekci. Investoři zaznamenali odklon od rozvíjejících se trhů, především Číny, Brazílie, Ruska, ale také středoevropského regionu včetně ČR. Podle Matušky investoři tyto oblasti vyhodnotili jako rizikové a nevyhovující konzervativnímu přístupu k obchodování.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Francisco Seco

Na klesání pražské burzy měl vliv především odklon globálních investorů od rizikovějších regionů, kam stále v rámci střední Evropy patří. Pro index PX bylo podle Matušky letos klíčové obrovské selhání bankovních akcií. Zatímco Komerční banka oslabila o 26 procent, Erste Bank zažila kritický pád o více než polovinu hodnoty. Propad o víc než 50 procent nastal také u akcií NWR či CME. Pražské burze jednoznačně dominovaly defenzivní dividendové emise v čele s akciemi Philip Morris. Svoji hodnotu navzdory výplatě tučné dividendy dokázaly udržet akcie Telefónica a Pegas Nonwovens. Zbylé menší emise ztrácely v průměru 15 procent.