Také Itálie chce zdanit alkohol a nezdravé potraviny

Řím – Itálie připravuje zavedení daně na alkoholické nápoje a nezdravé potraviny. Vybrané prostředky by poté měly sloužit na financování a výstavbu nemocnic. Podle dnešního vydání římského deníku La Repubblica přišel s nápadem na zdanění zdraví škodlivých pochutin ministr zdravotnictví Renato Balduzzi, zatím ale nijak nespecifikoval, jaké potraviny by do skupiny „nezdravých“ patřily. 

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Chad Ehlers

I přes pověst země, ve které se kvalitně a zdravě jí díky takzvané středomořské dietě, tedy stravě bohaté na čerstvou zeleninu, ryby a lehce stravitelné tuky, trápí Itálii epidemie obezity. V zemi je například podle dlouhodobé studie IDEFICS, v níž němečtí odborníci sledují stravovací návyky u dětí, vůbec nejvíce malých obyvatel s nadváhou. Ve věku mezi dvěma a deseti lety má kila navíc celkem 42 procent italských dětí.

Zdanit nezdravé potraviny uvažovalo či uvažuje více evropských vlád. V letošním roce daň uvedlo do praxe například Maďarsko. Vláda premiéra Viktora Orbána tam zákonem o „dani národního zdraví“ zasáhla například výrobce přesolených a přeslazených potravin nebo kofeinových nápojů.

Obezita
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Board Mood

Ovšem nový zákon, lidově označovaný jako „daň z chipsů“, je považován za velmi kontroverzní především kvůli složení skupiny zdaněných potravin. Kvůli tlaku domácích výrobců nejsou na seznamu třeba lokální speciality jako suché salámy či čabajky, ani jídlo z fastfoodů.