Prodej nových aut v EU loni klesl o 1,7 procenta

Brusel - Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii loni klesl o 1,7 procenta na 13,1 milionu vozů. Celoroční prodej aut klesá již čtvrtým rokem za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes na svých internetových stránkách zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů. Ve většině zemí prodeje klesaly, naopak v Německu se zájem o vozy zvýšil.

V Německu se auta kupovala

Pokles prodeje loni zaznamenala většina velkých evropských trhů. Ve Francii se prodej snížil o 2,1 procenta, v Británii o 4,4 procenta, v Itálii o 10,4 procenta a ve Španělsku až o 17,7 procenta. Výjimkou bylo Německo, největší automobilový trh v Evropě, kde počet registrací stoupl o 8,8 procenta na 3,17 milionu.

„Rozdíly v prodejích aut odpovídají finanční situaci zemí a důvěře obyvatel a firem v národní ekonomiku,“ říká Petr Korbel, redaktor týdeníku Ekonom.


Vysoký růst kolem 70 procent loni zaznamenaly Pobaltské republiky. Největší propad, přes 30 procent, vykázaly Portugalsko a Řecko. Včetně Islandu, Norska a Švýcarska prodej aut v Evropě loni klesl o 1,4 procenta na 13,8 milionu.

Video Rozhovor s Petrem Korbelem
video

Rozhovor s Petrem Korbelem

Prodeje Volkswagenu vzrostly o 7,5 procenta

Největší automobilkou loni zůstal německý Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto. Prodej Volkswagenu vzrostl o 7,5 procenta. Prodej japonské Mazdy klesl o čtvrtinu a Hondy o pětinu. Prodej Fiatu byl nižší o 12,1 procenta a francouzské PSA Peugeot Citroën o devět procent.

V samotném prosinci se počet registrací v EU snížil o 6,4 procenta na 953 108 vozů. Z velkých trhů zaznamenalo růst jen Německo, a to o 6,1 procenta. V Itálii se prodej propadl o 15,3 procenta, ve Francii pak o 17,7 procenta.