Vláda schválila půjčku MMF

Praha – Vláda dnes schválila půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu ve výši 1,5 miliardy eur, tedy téměř 38 miliard korun. Premiér Nečas se dříve domníval, že by pro ČR bylo možná lepší žádné peníze Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) nepůjčovat. Nečasovi tehdy oponoval ministr financí Miroslav Kalousek, který měl podporu i u Věcí veřejných (VV) a ČSSD.

Kde vzít 38 miliard korun, už Kalousek ví. Ne ze státního rozpočtu, ale z devizových rezerv České národní banky. Je navíc přesvědčen, že půjčka je tím správným krokem. Třeba premiér už dříve řekl, že by se Česko pomoci účastnit nemělo, a prezident ji rovnou odmítl.

„Obdrželi jsme 176 miliard korun. V tomto světle říct, že neposkytneme teď žádnou pomoc, je neobhajitelné,“ vysvětlil svůj postoj ministr financí.

0„Stádo jménem Evropská unie se rozděluje na dvě skupiny. Na skupinu, ve které jsou zdravé kusy, a na skupinu, ve které jsou kusy nemocné. Definičním znakem zdravého kusu je to, že se podílí na poskytnutí půjčky. A já považuji za důležité, aby byla Česká republika zařazena do zdravého stáda,“ říká premiér Petr Nečas.


Podporu Kalousek našel i u některých sociálních demokratů. Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier o finančních prostředcích řekl, že „by pro nás neměly být takovým problémem, navíc když nejde o částky ze státního rozpočtu.“

Video Brífink po jednání vlády
video

Brífink po jednání vlády

Brífink po jednání vlády

Vstup Jany Čermákové

Rozhovor s Oldřichem Dědkem

Lídři Evropské unie se v prosinci dohodli, že měnovému fondu půjčí 200 miliard eur. 150 mají dát státy platící eurem, zbytek pak země mimo eurozónu. Původně navrhovaných 90 miliard korun, které měla dát Česká republika, státníci hned z kraje odmítali. Kalouskův návrh 38 miliard si už ale představit dokázali.

„Je to částka, která je výrazně nižší než původně navrhovaná a blíží se částce, kterou v přepočtu na hlavu dávalo Polsko či jiné země. Já si proto osobně umím představit, že bych něco takového podpořil,“ dříve oznámil Nečasův spolustraník a ministr zemědělství Petr Bendl.

„Já myslím, že celková půjčka je úplně k ničemu, to není záchrana eurozóny. Ono se to dělá přes MMF a nás tam potřebují jako křoví, aby to nevypadalo tak, že si eurozóna tiskne peníze, které nepustí do oběhu. Země eurozóny nedají peníze ze svých rezerv, jim CEB natiskne eura,“ říká Lenka Zlámalová, komentátorka Lidových novin.


Jednání o zpřísnění vyslovení nedůvěry bylo přerušeno

Ministři měli posoudit zpřísnění vyslovení nedůvěry vládě, jednání však bylo přerušeno. Opozice by měla mít dopředu dojednáno jméno nového premiéra a pod ním minimálně padesát podpisů. Pokud by se to nepodařilo, další pokus by mohla opozice uskutečnit nejdřív po půl roce, nebo kdyby měla alespoň osmdesát podpisů pod jménem nového premiéra. Na to by však byla nutná změna ústavy.

Video Vláda se dohodla na pomoci eurozóně
video

Vláda se dohodla na pomoci eurozóně

Vláda se dohodla na pomoci eurozóně

U: 25.1.2012

Rozhovor s Martinem Prokopem a Tomášem Zídkem

Rozhovor s Jiřím Havlem a Lenkou Zlámalovou

Rozhovor s Lubomírem Kopečkem

Na stole je i otázka fiskální unie

Vláda podmíněně souhlasí s připravovanou evropskou smlouvou o rozpočtové odpovědnosti. Smlouvu bude nutné ratifikovat ústavní většinou v parlamentu či referendem. TOP 09 ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se dnes na vládě při hlasování zdržela. Referendum by se mělo konat buď samostatně, nebo společně s referendem o českém vstupu do eurozóny.

„Evropští sociální demokraté jakoukoli podobu této smlouvy pokládají za naprosto nedostatečný krok v řešení této eurokrize a že pravice, která vládne EU, je zcela bezradná v řešení čehokoli,“ říká Jiří Havel, mluvčí stínové vlády pro hospodářskou politiku