RWE Transgas zahájil prodej dceřiné firmy Net4Gas

Praha - Česká společnost RWE Transgas, která je součástí německého koncernu RWE, zahájila prodej dceřiné firmy Net4Gas. Ta provozuje skoro dva a půl tisíce kilometrů plynovodů, kterými se přes Česko přepravuje plyn mezi evropskými státy. Analytici odhadují cenu společnosti až na 50 miliard korun, informují dnešní Hospodářské noviny.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

Poradcem pro prodej je firma JP Morgan. Zájem o koupi listu potvrdili zástupci holdingu EPH a KKCG Karla Komárka. Net4Gas provozuje asi 2 500 kilometrů plynovodů a zisk společnosti za předloňský rok přesáhl pět miliard korun. 

Mluvčí Transgasu Martin Chalupský uvedl, že se v dubnu otevře dataroom s informacemi potřebnými k posouzení firmy. Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka odhaduje cenu za Net4Gas na 30 až 50 miliard korun. „Hodně bude záležet na tom, s jak kvalitními kontrakty na přepravu plynu se Net4Gas bude prodávat. Samotné trubky bez kontraktů by měly nižší cenu,“ informovala ředitelka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

Zdroj blízký vedení RWE Transgas uvedl, že v soutěži o tranzitní plynovody lze očekávat asi desítku účastníků. „Počítáme s účastí, investice do Net4Gas by zapadla do naší strategie. Máme zájem o plynárenství,“ sdělil HN mluvčí holdingu EPH Martin Maňák. Za EPH stojí skupiny J&T a PPF. Investiční nabídku předloží zřejmě také KKCG Karla Komárka, uvedl její mluvčí Daniel Plovajko. Podle HN se o investici do plynovodů zajímá i skupina Penta či polský Gas System.