Privatizace Budvaru ohrozí ochrannou známku pivovaru, varuje Boček

Praha – Pokud český stát přistoupí k privatizaci Budějovického Budvaru, pozice jihočeské firmy ve sporech o ochrannou známku, které vede s koncernem Anheuser-Busch, se zásadně ohrozí. V dnešních Otázkách Václava Moravce to prohlásil generální ředitel společnosti Jiří Boček, jenž upozornil, že největší nebezpečí spočívá v ochraně duševního vlastnictví v zahraničí. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) již navrhl, aby parlament přijal zvláštní zákon zakazující českým vládám prodej či transformaci pivovaru.

Generální ředitel pivovaru Jiří Boček fungování Budějovického Budvaru ve formě národního podniku vysvětlil spory o ochrannou známku, které společnost vede s nadnárodním pivovarnickým koncernem Anheuser-Busch. „Stát nám nechtěl podrazit nohy v soudních sporech a procesem privatizace nechtěl porušit právní kontinuitu, tak abychom nepřišli o ochranné značky v zahraničí. Proto jsme stále národním podnikem,“ objasnil Boček, proč stát dosud podnik s miliardovou hodnotou neprodal do soukromých rukou.

Stávající organizace budějovického pivovaru je podle ředitele Bočka pro spory s Anheuser-Busch zcela klíčová. „Největší riziko je, když se přeruší právní kontinuita s tím, že národní podnik zanikne a vznikne akciová společnost,“ tvrdí. Ohrožení navíc stoupá při soudních přích v zahraničí. „Tam jim je jedno, jakým způsobem se transformuje v Česku,“ upozornil Jiří Boček na situaci, kdy by nově vzniklá společnost musela ve světě opět registrovat své ochranné známky.

Jedinou možností, jak národní podnik privatizovat a zároveň neznehodnotit duševní vlastnictví Budvaru v zahraničí, je podle Bočka vznik speciálního zákona, který by umožnil souběžnou existenci dvou právnických subjektů – akciové společnosti v Česku a národního podniku v zahraničí. „Relativně krátké časové období by musely obě společnosti fungovat vedle sebe,“ dodal Boček s tím, že riziko ztráty ochranné známky potvrdil i nezávislý audit, který si nechaly zpracovat ministerstvo zemědělství a Budějovický Budvar.

O co jde ve sporu o ochrannou známku Budvaru?

Pivo značky Bud„Za posledních dvacet let to bylo vždy o tom, že společnost Anheuser-Busch po nás chtěla, abychom omezili užívání duševního vlastnictví, které se váže na České Budějovice, v zájmu jejich zvětšených obchodních teritorií,“ popsal Jiří Boček jádro sporu s belgickým koncernem. „Museli bychom zcela odstranit ochrannou známku Budweiser ve 47 státech světa a ztratili bychom exkluzivitu pro naši značku Budweiser Budvar v asi tak 68 státech,“ dodal.


Boček se již s ministrem zemědělství dohodl na kontrole hospodaření

Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) začátkem měsíce oznámil, že v Budvaru hodlá provést hloubkovou kontrolu hospodaření. Ředitele Bočka v souvislosti s tím tvrdě kritizoval, že za posledních devět let zde stát žádný státní audit neproběhl. Pod dlouholetým šéfem firmy se prý proto dokonce kýve židle. Boček dnes v OVM připustil, že se již s ministrem zemědělství dohodl na složení komise, která kontrolu provede. O podrobnostech budou ale obě strany v médiích mlčet až do ukončení revize.