Nečas: Extrémní závislost důchodců na státě nemá jinde v Evropě obdoby

Praha - Česká republika se drží daleko od propasti krize veřejných financí, nicméně reformy jsou nutné, řekl premiér Petr Nečas (ODS), který dnes vystoupil na půdě sjezdu Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu. Tou nejdůležitější podle něj stále zůstává reforma důchodová. Státní důchod je totiž extrémně dominantní částí příjmu důchodců, podle statistik rodinných účtů tvoří až 95 procent jejich čistého příjmu. „To je extrémní závislost na státě, která nemá jinde v Evropě obdoby,“ konstatoval Nečas.

Ekonomická situace v rámci celé Evropy, která ztrácí v globálním měřítku svojí konkurenceschopnost, vyžaduje podle premiéra Nečase změnu léta zavedených přístupů. Každý stát se totiž může kdykoliv dostat do vážných problémů a pokud reaguje pozdě a nedostatečně, tak finanční trhy ve zlepšení jeho ekonomiky neuvěří.

Právě poměrně tvrdé konsolidační kroky ve veřejných financích se velmi výrazným způsobem dotýkají sociálních dávek nebo platů ve veřejném sektoru. Ačkoliv se Nečasova vláda rozhodla prosazovat reformy, které nejsou u veřejnosti populární, tak podle Nečasových slov jsou zahraničními institucemi a finančními trhy hodnoceny spíše pozitivně.

Petr Nečas, předseda vlády

„Česká republika se zatím drží daleko od propasti krize veřejných financí. To vše se ale může změnit. Když se podíváte na všechny země, které řešily vážné ekonomické problémy, tak nejtíživěji to pocítily ty sociální skupiny, které jsou sociálně nejzranitelnější.“

Situace v Česku není podle Nečase zlá, refromy jsou ale nutné

Podle premiéra Nečase je situace v Česku dobrá. „Máme šestou nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU, sedmý nejnižší veřejný dluh nebo osmou nejnižší nezaměstnanost lidí do 25 let. I z hlediska ratingu jsme kolem 10 místa,“ konstatoval Nečas. Přesto je třeba dělat reformy.  

Hlavním cílem reformy veřejných financí je podle Nečase jednoznačně směřování k vyrovnaným rozpočtům, a proto jsou úspory nutné. Jednou z hlavních věcí je implementace trvalé protidluhové brzdy. Zde Nečas pochválil změnu postoje ČSSD k této otázce. Klíčovou reformou ale zůstává ta důchodová. „Demografický vývoj naší společnosti bude ovlivňovat ekonomickou výkonnost naší země. V důsledku dlouhověkosti a úbytku obyvatelstva bude výrazně ovlivněn hospodářský vývoj nejen ČR, ale celé Evropy,“ říká Nečas.

Pavel Kováčik, předseda poslaneckého klubu KSČM

„Jakékoliv šetření na důchodcích je v současné době pro ty lidi velmi zatěžující a pro nás nepodporovatelné. To jsou důchody, kterých lidi dosáhli a které jim byly vyměřeny a kde je také podle zákonné úpravy prováděna valorizace. Jestliže se chce snížit valorizace, tak reálně tito lidé doplácejí na řešení krize, aniž ji způsobili.“

Státní důchod je extrémně dominantní částí příjmu důchodců, který podle statistik rodinných účtů tvoří až 95 procent jejich čistého příjmu. „To je extrémní závislost na státě, která nemá jinde v Evropě obdoby,“ popsal Nečas. Proto obhajuje fondové individuální spoření, díky kterému může do důchodového systému přitéct navíc až patnáct miliard korun a bude tak zajištěna větší stabilita důchodového systému.

Premiér Nečas potvrdil záměr vlády umožnit předdůchody pro všechny profese

O předdůchod bude možné požádat až pět let před dovršením důchodového věku, ale pouze za předpokladu, že bude mít člověk naspořené dostatečné prostředky. Jeho minimální měsíční výše bude 30 procent průměrné měsíční mzdy. Zdravotní pojištění bude za jeho příjemce platit stát. Doba strávená v předdůchodu se nebude započítávat do rozhodného období, z něhož se berou v potaz výdělky pro výpočet starobní penze. To znamená, že lidé nebudou muset platit sociální pojištění, ale nebude se jim krátit nárok na výši důchodu.

10 minut
Projev Petra Nečase o ekonomické situaci Česka
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
před 19 mminutami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 4 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 13 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 13 hhodinami

ÚOHS: Ministerstvo zaplatí pokutu za pochybení v digitalizaci stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun za to, že tři smlouvy na vytvoření národního geoportálu územního plánování zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, rozhodl pravomocně předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna. Resort nezákonně nevyčkal na dokončení správního řízení, v němž si neúspěšný uchazeč stěžoval na řízení zahájené v téže problematice formou soutěžního dialogu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Česko v prvním pololetí získalo z EU o 24 miliard víc, než odvedlo

Česko získalo letos za první pololetí ze zdrojů Evropské unie o 24 miliard korun víc, než odvedlo do unijního rozpočtu, informovalo ministerstvo financí. Kladnému saldu přispěly zejména příjmy ze strukturálních fondů a prostředky ze společné zemědělské politiky. Příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU) byly nižší než v minulosti. Loni za první pololetí byla takzvaná čistá pozice Česka vůči EU 33,7 miliardy korun.
před 20 hhodinami

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
16. 7. 2025Aktualizováno16. 7. 2025

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
16. 7. 2025
Načítání...