Audi koupilo italského výrobce motocyklů Ducati

Berlín - Německý výrobce luxusních automobilů Audi dnes potvrdil koupi italského výrobce motocyklů Ducati Motor Holding SpA. Cenu ani žádné další podrobnosti automobilka nezveřejnila, agentura Reuters však uvedla, že cena se bude pohybovat kolem 860 milionů eur (21,3 miliardy korun). Audi je stejně jako česká Škoda Auto součástí největší evropské automobilky Volkswagen.

Zdroj: ISIFA/Sipa Press Autor: LANCELOT FREDERIC

Audi uvedlo, že akvizici již schválily dozorčí rady Audi i mateřského Volkswagenu. Audi chce dohodu dokončit co nejrychleji. Schválit ji musí ještě antimonopolní úřady.

Akvizice rozšíří nabídku osobních a nákladních vozů Volkswagenu o motocykly. Ducati se stane dvanáctou značkou Volkswagenu, pokud započteme i Porsche, jehož převzetí Volkswagen ještě nedokončil. Audi také posílí v dlouhodobém boji s konkurenční firmou BMW.

Analytici: Nákup Ducati odráží vášeň předsedy představenstva VW

Analytici o významu nákupu Ducati pochybují. Podle nich nemá žádnou ekonomickou nebo průmyslovou logiku a pouze odráží vášeň předsedy představenstva Volkswagenu Ferdinanda Piëcha pro italský design. Pod vedením Piëcha Volkswagen rozšířil své impérium, které nyní zahrnuje vše od úsporných aut pro městský provoz po čtyřicetitunové nákladní automobily.

Nyní se VW snaží najít způsob, jak koupit zbývající podíl 50,1 procenta v Porsche a minulý týden automobilka uvedla, že zvýšila majoritní podíl ve výrobci nákladních aut MAN.

Ducati začínala jako rodinná firma

Ducati vznikla v roce 1926 jako malá rodinná firma, která vyráběla radiové součástky. Postupně se rozrostla do předního světového výrobce motocyklů. Dosavadní majitel, investiční fond Investindustrial, Ducati převzal v roce 2008 a pomohl firmě vrátit se k zisku poté, co se v roce 2005 ocitla v hluboké krizi.

Ducati má nyní 1 100 zaměstnanců. Loni firma prodala 42 tisíc motocyklů a její příjmy činily 480 milionů eur. Konkurenční Honda, která je největším výrobcem motocyklů na světě, loni prodala více než 16 milionů motorek.