Súdán si zajistil část ropy po odtržení jižní části země

Chartúm - Súdán opět zprovoznil těžbu ropy v Hegligu, který leží na největším těžebním území těsně nad hranicí s odděleným Jižním Súdánem. Stát si tak částečně zajistí zásoby, o které po rozdělení s jihem přišel. Opravy přitom pokračují i na dalších polích. Válka o zásoby ropy, které je v sousedním Jižním Súdánu až třikrát víc než na severu, by tak mohla být částečně zažehnána.

Otevírání kohoutků v Hegligu se účastnil i ministr pro ropný průmysl. Práce na poškozených vrtech, které 10. dubna ovládly jihosúdánské jednotky, navíc trvaly mnohem kratší dobu, než se čekalo. „Kontrola, která sem přišla, nám řekla, že opravy za šest měsíců nestihneme. Optimisti zase mluvili o tom, že stačí čtyři měsíce. Nakonec to trvalo jen jeden týden,“ prohlásil súdánský ministr ropného průmyslu Awad Ahmed Al-jaz. 

Podle vládních odborníků se těžba nejen obnoví, ale i podstatně zvýší. Pokud to bude severní části stačit, mohly by se války o ropu i demarkační linii postupně utišit. „Tohle ropné pole produkovalo 55 tisíc barelů za den. Jak jsem řekl, jsme na cestě k tomu, vytěžit ještě víc, protože další pole už se také opravují, aby těžba mohla opět pokračovat,“ dodal ministr. 

Súdánská armáda zatím na stejném území před týdnem zatkla čtyři cizince včetně jednoho Nora a Brita, kteří prý napomáhali Jižnímu Súdánu s okupací ropného pole. V ozbrojené skupině byl údajně i člen jednotky OSN.

Video Obnovení těžby ropy v Hegligu
video

Obnovení těžby ropy v Hegligu