Pošta bude pomáhat dlužníkům

Sokolov - Česká pošta připravuje službu, která pomocí doporučených dopisů informuje lidi o výši jejich dluhů a rovnou i radí, jak a kde je zaplatit. Službu zatím testuje ve vybraných regionech, celorepublikově by ale mohla odstartovat už v září. „Tyto zásillky mají sloužit k tomu, aby člověk, který zapomněl něco uhradit, měl možnost to uhradit,“ informovala vedoucí sokolovské pošty Soňa Sudinová.

Nové zásilky Dino začala jako první v České republice dnes doručovat pošta v Sokolově. Pošta reaguje na nejnovější čísla, podle kterých má dluhy po splatnosti už přes milion Čechů. Celkem Češi dluží už přes 40 miliard korun, někteří mají i více než jeden dluh.

Projekt podporuje i ministerstvo financí. „Spousta dlužníků ani neví, že něco dluží, často se jedná o malé částky v řádu stokorun. Je dobré, když tato služba sdělí tu informaci a dlužník může tu situaci řešit,“ vysvětlil přínos nové služby mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

„Pokud to bude jeden z nástrojů, jak se lépe prokáže, že opravdu ten dlužník dostal tu upomínku do vlastních rukou, tak to může být přidaná hodnota,“ říká Jan Stopka, tajemník sdružení Solus.


Součástí nového dopisu je vyčíslená výše dluhu, je v něm uvedena i částka, na niž by se časem dluh mohl vyšplhat. Dopis obsahuje i odkaz na pobočku, kde je možné dluh uhradit. Na pobočce pošty budou k dispozici také vyškolení pracovníci, kteří lidem pomohou sestavit splátkový kalendář.

Pro poštu představuje tato služba minimální náklady, díky velkému počtu dlužníků a odměnám za vymožené dluhy jde ale i o byznys s velkým potenciálem. Česká pošta takto může řešit jen pohledávky, s jejichž majiteli se domluví. O službu už ale projevili zájem mobilní operátoři a některé instituce.

Video Rozhovor s Janem Stopkou
video

Rozhovor s Janem Stopkou

Rozhovor s Janem Stopkou

Reportáž Zuzany Luňákové a Marka Štětiny