Skandál kolem manipulace s úroky smetl už i šéfa Barclays

Londýn - Generální ředitel britské banky Barclays Bob Diamond rezignoval s okamžitou platností na funkci. Jen několik hodin po něm složil funkci rovněž provozní ředitel Jerry del Missier. Důvodem je skandál kolem podvodných manipulací s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR. Diamond je druhou obětí aféry, v pondělí oznámil rezignaci předseda správní rady banky Marcus Agius.

Podle Diamonda vnější tlak na Barclays dosáhl takové úrovně, že by to mohlo banku poškodit. „To nemohu dopustit,“ uvedl šedesátiletý Američan. Diamond čelil tlaku na svoji rezignaci z médií i od politiků. Ve středu bude Diamont vysvětlovat kroky banky před skupinou zákonodárců.

Barclays musí zaplatit americkým a britským úřadům rekordně vysoké pokuty v celkové sumě nejméně 450 milionů dolarů (přes devět miliard korun) jako urovnání obvinění, že se snažila manipulovat se sazbami LIBOR. Britský předseda vlády David Cameron v pondělí oznámil, že Británie kvůli skandálu zahájí parlamentní vyšetřování praktik a zvyklostí domácího bankovního sektoru.

Radim Dohnal, konzultant Saxo Bank

„On ten LIBOR má dopad na obě strany - kolik banka peněz dostane i kolik zaplatí. Ale pokud někdo ví, kolik LIBOR dneska je nebo bude s naprostou přesností, tak potom má konkurenční výhodu.“


Úřady v Británii a USA obvinily několik bank z Evropy, USA a Japonska včetně Barclays, že se snažily manipulovat se sazbami LIBOR, které se používají jako základ pro úroky u cenných papírů a úvěrů za stovky bilionů dolarů. Barclays údajně manipulovala se sazbami čtyři roky od roku 2005 téměř denně. Británie pod vlivem skandálu kolem těchto manipulací již zahájí parlamentní vyšetřování praktik a zvyklostí domácího bankovního sektoru.

„Potřebujeme banky zaměřené na půjčování naší ekonomice a ne na skandály z minulosti,“ tvrdí George Osborne, britský ministr financí.


LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. Používá se po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů dolarů. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši účtovaných úrokových sazeb.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Reportáž Bohumila Vostala

Skandál kolem manipulace se sazbami nabývá obřích rozměrů

Komentář Michala Mejstříka