Cestovní kancelář Globaltour vyhlásila úpadek

Praha - Pražská cestovní kancelář CK Globaltour dnes vyhlásila úpadek. V současnosti má v Turecku 186 klientů, kteří se mají do Česka vrátit v neděli. Dalších 250 lidí má u ní zakoupené zájezdy a patrně již neodletí. V tiskové zprávě to uvedl viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Také dodal, že by se úpadek cestovní kanceláře neměl klientů pobývajících na dovolené v Turecku dotknout, protože pro ně cestovní kancelář zajistila zpáteční dopravu u letecké společnosti Sky Airlines.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: KATIA CHRISTODOULOU

Důvodem úpadku jsou podle majitelky cestovní kanceláře finanční problémy. „Částečně je to i tím, že nemáme uhrazené faktury od našich odběratelů. Dostali jsem se tak částečně i do druhotné platební neschopnosti,“ konstatovala majitelka CK Globaltour Helena Pošvářová. Globaltour je nicméně proti úpadku pojištěná, a to u České podnikatelské pojišťovny. Poškození klienti by se měli obrátit na ni.

Jan Papež, ředitel odboru vnějších vztahů AČCKA:

„Paní majitelka ráno oznámila pojišťovně, že nemá peníze na to, aby se dále starala o své klienty. Není prý schopna uhradit ani služby těch, kteří se na cestu chystají. Jedná se tak o klasický úpadek.“


Podle ředitele úseku neživotního pojištění České podnikatelské pojišťovny Václava Höniga se už pojišťovna začala touto událostí zabývat. Pracovníci ČPP nyní zjišťují rozsah a výši škody. Poškozeným klientům poradil, aby oznámení škodní události zaslali pojišťovně co nejdříve, nejpozději je to možné do šesti měsíců. 

Klienti, kteří zůstali v Turecku, se bez problémů dostanou zpět do Česka. „Letecké společnosti mají uhrazené lety na přepravu klientů zpět, bez problémů se tak dostanou zpátky,“ ukildňuje zákazníky Pošvářová. V případě komplikací je ale podle Höniga pojišťovna připravena zařídit náhradní dopravu zpět do ČR, pokud jí nezajistí cestovní kancelář. Klienti CK Globaltour, kteří na dovolenou neodjedou, pak mají nárok na pojistné plnění, pokud jim cestovní kancelář nevrátí zaplacenou zálohu nebo cenu zájezdu. 

CK Globaltour byla podle AČCKA menší cestovní kanceláří, která se specializovala na prodej leteckých zájezdů do Turecka. Vlastníkem CK se základním jměním 200 tisíc korun je jedna fyzická osoba. Letos jde o čtvrtou cestovní kancelář, která vyhlásila úpadek. Před ní se do finančních potíží dostaly CK Asteri tour, CK Redgreentours a CK Filip.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Reportáž Zuzany Luňákové

U 04.07.12

Telefonát místopředsedy AČCKA Jana Papeže