Státní dluh opět stoupl, každý Čech už dluží 156 tisíc

Praha - Státní dluh České republiky se za posledního půl roku zvýšil o více než 136 miliard korun na 1,636 bilionu korun. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 156 tisíc korun.

Za posledních 12 měsíců zvýšil stát svůj dluh o 223 miliard korun. Během roku 2011 stoupl státní dluh o 155 miliard na 1,499 bilionu korun.

Ministerstvo vydávalo dluhopisy, aby předfinancovalo dluh

„Ministerstvo financí využilo příznivé situace na dluhopisovém trhu v prvním pololetí letošního roku. Došlo tak k rozsáhlejšímu vydání dluhopisů pro účely rezervy a získání prostředků na předfinancování státního dluhu, čímž se jistíme proti rizikům v případě eskalace problémů v eurozóně,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Kalouskův resort mimo jiné vydal v únoru letošního roku emisi dluhopisu na zahraničních trzích v celkové hodnotě dvě miliardy eur (podle nynějšího kurzu 50,9 miliardy korun). Na domácím trhu pak Česko vydalo střednědobé a dlouhodobé dluhopisy za téměř 110 miliard korun. V dubnu pak ministerstvo mimo jiné splatilo jistinu tříleté emise dluhopisů za 43,3 miliardy korun.

Krátkodobý státní dluh zůstal na stejné hodnotě jako na konci loňského roku, tedy na 19,3 procenta. Tím byla podle ministerstva udržena cílová hranice 25 procent. Průměrná splatnost státního dluhu ke konci června činila 5,7 roku. Letos si chce ministerstvo financí podle strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2012 půjčit přes 243 miliard korun.

Češi si letos mohou koupit dluhopisy v dalších dvou emisích

Příští rok si chce ministerstvo půjčit 230,9 miliardy korun. Úřad letos také plánuje vydat další dvě emise státních dluhopisů pro občany. V rámci jarní emise prodalo dluhopisy za více než 15 miliard korun.

Státní dluh tvoří dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.