Česká pošta plánuje novou službu - balíkomaty

Praha – Od příštího roku plánuje Česká pošta novou službu – balíkomaty. Samoobslužné boxy mají nahradit doručovatele a adresát si v nich bude moct zásilku vyzvednout i v době, kdy už jsou přepážky zavřené. Pošta se inspirovala v zahraničí, kde jsou podobné automaty běžné. Během let chce jejich funkci rozšířit i na posílání balíků či dobíjení telefonu.

Mezi všelijaké druhý automatů přibude od příštího roku balíkomat České pošty. Samoobslužné boxy mají nahradit doručovatele a klient ho bude moci obsluhovat  čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Balíkomaty mají být rozmístěny na veřejných místech, tedy třeba na parkovištích, v obchodních centrech nebo na nádražích, a to zpočátku hlavně ve velkých městech. Do konce roku 2014 jich chce mít pošta sto padesát.

Eda Kauba, marketingový expert:

„Pošta má pověst zkostnatělé instituce a jakákoliv inovace jí samozřejmě pomůže tu pověst změnit. Jde o to, aby ten systém fungoval.“


Zatím budou samoobslužné boxy sloužit pouze k vyzvednutí zásilek. Zákazník si dopředu určí, kam ji má pošťák uložit, a pak už jen zadá pin, který mu přišel formou SMS, případně zaplatí dobírku. Na vyzvednutí balíku má tři dny. Už teď si nový způsob vyzvedávání balíků přímo na hlavní poště zkoušejí první zájemci. 

V tuto chvíli pošta vybírá ze tří nabídek a vítěz tendru bude známý na podzim. Zakázka je podle mluvčí České pošty Marty Salicharové vypsaná na předpokládanou cenu 490 milionů korun. Pošta se inspirovala v zahraničí, kde jsou podobné automaty běžné. Během let chce jejich funkci rozšířit i na posílání balíků či dobíjení telefonu.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové