Merkelová a Hollande nažhavili kvůli Řecku a Španělsku telefony

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande jsou odhodláni učinit vše, co je v jejich silách, pro záchranu eura a eurozóny. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnila německá vláda po jejich telefonickém rozhovoru. Server francouzského listu Le Monde informoval, že vlády eurozóny se v koordinaci s ECB chystají intervenovat na finančních trzích.

„Německo a Francie jsou hluboce odhodlané prosazovat jednotu eurozóny. Jsou rozhodnuté udělat vše pro ochranu eurozóny,“ uvádí se v prohlášení, které navazuje na podobný čtvrteční komentář šéfa Evropské centrální banky Maria Draghiho.

Představitelé dvou největších ekonomik eurozóny rovněž zdůraznili potřebu rychlého zavedení kroků dohodnutých minulý měsíc na summitu EU. 

Půjčky jsou pro Itálii a Španělsko čím dál dražší

O rychlé zavedení kroků dohodnutých koncem června v Bruselu usilují především vlády Francie, Itálie a Španělska. Výnosy dluhopisů dvou posledně jmenovaných zemí jsou totiž na dlouhodobě neudržitelných úrovních.

Francouzský list Le Monde dnes na svých internetových stránkách napsal, že vlády eurozóny se v koordinaci s ECB chystají na trhu intervenovat, aby pomohly uklidnit finanční trhy. Zaměřit se mají právě na výnosy italských a španělských dluhopisů – využít by k tomu měly záchranné fondy EFSF a ESM.

Podle listu, který neuvádí žádný zdroj, je ECB ochotná se intervence se zúčastnit. Má však podmínku, že vlády vysloví souhlas s tím, aby se využily oba záchranné fondy eurozóny. Jako první by tudíž mohl být aktivován fond EFSF, který by na primárním trhu nakupoval dluhopisy Itálie a Španělska. Fond ESM by pokračoval v září, až bude plně funkční.