ČSOB i její matku KBC pololetní výsledky potěšily

Praha/Brusel - ČSOB, která patří k největším bankovním skupinám v Česku, zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 27 procent na 7,9 miliardy korun. Banka ujistila, že do konce letošního dubna prodala všechny řecké a španělské dluhopisy v držení.

"Expozice vůči vybraným zemím jižní Evropy, především Itálii, je tak nižší než jedna miliarda korun," uvedla ČSOB.


Vklady banky vzrostly meziročně o pět procent na 621,7 miliardy korun. Objem úvěrů se zvýšil o 13 procent na 464,6 miliardy korun. Růst způsobily především nové hypotéky a úvěry velkých firem. Čistý úrokový výnos stoupl meziročně o tři procenta na 12,6 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí naopak klesly o devět procent na 2,8 miliardy korun.  

Počet klientů banky mírně klesl na 3,1 milionu lidí. „Počet klientů ČSOB se snížil kvůli ukončení produktu Poštovní spořitelny První účet a konsolidaci klientů v oblasti malých a středních podniků,“ uvedla banka. Počet bankovních poboček a poradenských center vzrostl na 569 a počet bankomatů na 866.  

Do skupiny ČSOB patří vedle banky například ČSOB Pojišťovna, Hypoteční banka, ČSOB Penzijní fond Stabilita, Českomoravská stavební spořitelna nebo ČSOB Leasing. V samotném druhém čtvrtletí banka vykázala čistý zisk 3,9 miliardy korun, což je meziroční nárůst o téměř polovinu. 

Výsledky za první pololetí zveřejnily i ostatní velké tuzemské banky. Komerční bance v pololetí vzrostl meziročně čistý zisk o 38,8 procenta na 7,6 miliardy korun. Česká spořitelna meziročně zvýšila konsolidovaný čistý zisk o 14 procent na 8,22 miliardy korun. Tuzemská UniCredit Bank zvýšila meziročně čistý zisk o 141 procent na 1,61 miliardy korun.

Matka ČSOB ve ztrátě 539 milionů eur, viníkem jsou odpisy majetku

Druhé čtvrtletí letošního roku znamenalo pro belgickou finanční skupinu KBC ztrátu 539 milionů eur (asi 13,6 miliardy korun). Výsledek se jeví ve velkém kontrastu se stejným obdobím minulého roku, kdy byla skupina v čistém zisku 333 milionů eur (zhruba 8,4 miliardy korun). Za výsledkem stojí odpisy nehmotného majetku, bez nich by KBC měla zisk 372 milionů eur (asi 9,4 miliardy korun), což je lepší výsledek, než se čekalo.

Výkonný ředitel KBC nešetří chválou

„Druhé čtvrtletí charakterizují dobré obchodní výsledky, znatelný pokrok u plánovaného prodeje majetku, výrazné snížení rizika a další posílení naší kapitálové a likvidní pozice,“ uvedl k výsledkům výkonný ředitel KBC Johan Thijs.


Čistý zisk 372 milionů eur znamená proti stejnému období loňského roku pokles o téměř 30 procent. Analytici nicméně očekávali, že pokles bude ještě větší a zisk dosáhne jen asi 354 milionů eur. Za lepším výsledkem je lepší výkonnost na domácím trhu, tedy v Belgii, a také dobré výsledky v zemích střední Evropy.

Výše odpisů, které stáhly celou skupinu do čisté ztráty, dosahuje 1,2 miliardy eur (asi 30,2 miliardy korun). Jde převážně o odpisy majetku, který je určen k prodeji. Týká se to zbylých podílů v ruské bance Absolut a dále ve slovinské NLB, srbské KBC Banka, německé KBC Bank Deutschland a belgické Antwerp Diamond Bank.