Čína nabývá u amerických filmařů na popularitě

Peking/Washington – Rozsáhlý čínský trh vede americké filmové producenty k rostoucímu zájmu o nadnárodní produkce a dílčí orientaci na čínského diváka. Motivem je vidina rostoucích zisků podložená i aktuálními výsledky, podle kterých jen za první polovinu letošního roku v nejlidnatějším státě světa vydělali bezmála 1,5 miliardy. Za celý rok 2011 přitom představoval jejich zisk 800 milionů.

„Čína je úžasný trh, úžasně rostoucí trh. Chceme teď proto dělat mezinárodní filmy s hvězdami z různých zemí, výpravné filmy, které budou obsahovat čínské prvky,“ konstatoval generální ředitel DMG Entertainment Dan Mintz. Příkladem tohoto záměru může být například akční sci-fi snímek Looper v hlavní roli s Brucem Willisem. Do kin vstoupí na podzim a zčásti se natáčel v Šanghaji.

Význam Číny pro americké producenty dokresluje i skutečnost, že oscarový režisér James Cameron oznámil pokračování kasového trháku Avatar na jarním festivalu v Pekingu. „Poprvé se stalo, že nás naši potencionální partneři překonali ve vizi toho, co bychom mohli udělat. Naše diskuze byla velmi vzrušující. Bylo to poprvé, co jsme něco takového cítili,“ uvedl.