Škrty donutily ministerstvo školství zrušit pastelkovné pro prvňáčky

Praha - Ministerstvo školství nebude od nového školního roku poskytovat příspěvek na pomůcky pro prvňáčky. Informaci potvrdil Patrik Kubas z tiskového odboru ministerstva a dodal, že tak učinili kvůli úsporám. Ještě v loňském roce bylo takzvané pastelkovné 800 korun na dítě, školy za peníze kupovaly písanky nebo pomůcky na kreslení. Ředitelé nyní shání peníze jinde, a větší náklady zřejmě připadnou na rodiče.

Loni stálo pastelkovné celkem 85 milionů korun, přičemž jeho zrušení avizoval už exministr školství Josef Dobeš (VV). „V rámci nutných úspor na ministerstvu školství bylo pro rok 2012 pastelkovné zrušeno,“ uvedl Kubas. Příspěvek byl určen na pomůcky, které už pak nešly použít pro další třídu, tedy třeba písanky, pracovní sešity, kreslicí a rýsovací potřeby nebo desky s písmeny. Často ale příspěvek školám vystačil třeba i na slabikář.

Školské odbory chystají kvůli finanční situaci ve školství na září protestní akce. Šéf odborů František Dobšík navíc upozornil, že ministerstvo dává na pomůcky stále méně peněz. Zatímco v roce 2001 šlo na tyto účely 1,6 miliardy korun, loni to bylo jen 600 milionů.

14 let stará učebnice už nikoho nepřekvapí

Vydavatel učebnic Jiří Fraus už před časem uvedl, že ve školách nejsou výjimkou i 14 a více let staré učebnice. Podle Dobšíka ale kvůli poklesu financí hrozí zhoršení výuky, kromě zastarávání pomůcek budou muset někteří ředitelé přistoupit i ke slučování tříd.  „Na září plánujeme nějaké akce osvětově protestního charakteru,“ dodal.

Video Pastelkovné tématem Studia ČT24
video

Pastelkovné tématem Studia ČT24

I tak školám zůstala povinnost základní výbavu pro prvňáky pořídit. Čerpat mohou ještě z takzvaných ostatních neinvestičních výdajů, které jsou ale určené na pomůcky pro všechny žáky. „Všechny výdaje na učebnice padly jen na prvňáky,“ potvrdil ředitel pražské ZŠ Lyčkovo náměstí Jan Korda s tím, že ostatní žáci letos žádné nové učebnice nedostanou.

Hlouběji do kapsy tak kromě rodičů prvňáků budou možná muset sáhnout i rodiče starších žáků. Cenu základních školních pomůcek pro prvňáčka odhadnul Korda na zhruba 1 500 korun. Když v to ale rodiče započítají i cenu aktovky, penálu, přezůvek a případně i zaplacení kroužků na začátku školního roku, vyšplhají se prý výdaje klidně na šest tisíc korun.

„Možná budou (učitelé) učebnice kopírovat na kopírkách. Nastoupí lidová tvořivost,“ předvídá Dobšík, jak se ve školách s nedostatkem peněz popasují. Některé školy prý nejspíš požádají o pomoc příslušnou obec jako svého zřizovatele.