Řecká opozice: Přestaňte platit dluhy a vyjednejte odklad

Atény – Mluvčí řecké Koalice radikální levice (SYRIZA) varoval, že země bude čelit sociálním nepokojům, pokud okamžitě nepřestane splácet dluhy věřitelům a nezačne jednat o zmírnění drastických úsporných opatření. SYRIZA je největším opozičním uskupením v řeckém parlamentu.

Řekové by podle mluvčího mohli na daňových úřadech „rozbít vše na cimprcampr“, protože již nemají žádné peníze na placení daní. SYRIZA skončila v červnových parlamentních volbách na druhém místě. Rozhodla se být aktivní opozicí a dosavadní činnost vlády kritizuje prakticky na každém kroku.

Pavla Smetanová, spolupracovnice ČRo v Řecku:

„SYRIZA má vždy opoziční názory a vždy děsí obyvatele Řecka. Já si myslím, že žádné bezprostřední nepokoje kvůli splácení dluhu nehrozí. Naopak, nepokoje by zřejmě hrozily, pokud by Řecko dospělo ke krachu.“


Řecká vláda se nyní snaží dokončit plán dodatečných úspor v objemu 11,5 miliardy eur (zhruba 285 miliard korun), který je podmínkou k tomu, aby země dostala od zahraničních věřitelů další část záchranného úvěru. Některé členské země eurozóny, které drží Řecko finančně nad vodou, odmítají další peníze poskytnout, pokud neuvidí, že Řecko začalo pracovat na slíbených reformách.

Řecko je ale pátým rokem v recesi a předpokládá se, že požádá o dvouletý odklad termínu, do něhož má zavést dohodnutý program úspor. Ten stanovili zahraniční věřitelé. Pokud Řecku vyhoví, Atény budou mít čas na zavedení úspor až do roku 2016, zatímco současný plán počítal s rokem 2014.

Video Rozhovor s Pavlou Smetanovou
video

Rozhovor s Pavlou Smetanovou