ČSTV pronajme Špindl a Pec, plánuje se propojování skiareálů

Praha - Skiareály Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou už od letošní zimy nebude kontrolovat Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Špindlerův mlýn získá na 20 let do pronájmu Tatra Mountain Resorts (TMR) a Snowhill, který spoluvlastní miliardář Pavel Němec. Lyžařský areál v Peci poputuje na stejnou dobu do rukou společnosti Mega Plus. Od pronájmu si ČSTV slibuje stabilní příjmy z areálů, a to i v případě, že na horách v zimě nespadne ani vločka, a taky dostatek peněz na rozvoj lyžařských středisek. Ve hře je i jejich propojení do jednoho velkého centra.

TMR a Snowhill zaplatí na ročním nájmu 43,8 milionu korun, za 20 let pak musí do rozvoje areálu nainvestovat 800 milionů korun. Uvažuje se o výstavbě nových lanovek, rozšíření sjezdovek i propojení jednotlivých lyžařských kopců, tedy Medvědína s Hromovkou a Pláněmi. Už pro letošní sezonu si ale noví provozovatelé vytyčili jasné cíle. „Vylepšit jejich pověst, image, kvalitu lyžování, bufetů, stravy a všech ostatních služeb, které tam jsou,“ popsal v rozhovoru pro ČT24 předseda dozorčí rady TMR Igor Rataj.

Skiareál ve Špindlerově Mlýně je nejprestižnější české lyžařské středisko – se svými 25 kilometry sjezdovek je zároveň v tuzemsku největší. Investory láká i proto, že je nejziskovější a nabízí možnosti dalšího rozvoje. I svazu nesl v minulosti pravidelně dividendu, ta ovšem začala klesat. A bez dalších investic by podle vedení ČSTV nebyl obrat reálný. ČSTV však po krachu loterijní společnosti Sazka nemá zrovna na rozhazování.

Společnost Mega Plus, která stojí i za konkurenčním areálem Černá hora, zaplatí za pronájem Pece 15 milionů korun ročně. Výše požadované investice za 20 let dosáhne 350 milionů korun. Výše pronájmu v případě Pece působí překvapivě. V roce 2010 totiž areál v Peci vykázal zisk 8,5 milionu korun, loni se dokonce propadl do ztráty. „Areál v Peci je ve ztrátě, poslední zisk byl vytvořen umělými účetními operacemi. Hrozilo, že bychom ho museli jako akcionáři dofinancovávat. Chtěli jsme proto najít nového partnera. Nakonec jsme rozhodovali mezi dvěma,“ upřesnil předseda ČSTV Miroslav Jansta.

Mega Plus má ambiciózní plán - propojení krkonošských skiareálů

Pec pod Sněžkou by mohla v budoucnu sloužit jako klíč k ambiciozním plánům společnosti Mega Plus. Jedná se o koncept pěti středisek. „V horizontu pěti šesti let předpokládáme, že by ta oblast měla v rozmezí 60 až 80 kilometrů sjezdovek, kde by všude platil jednotný skipas,“ popsal jednatel firmy Richard Kirnig.

Lyžařský areál Špindlerův Mlýn:

  • 17 lanovek a vleků
  • 25 kilometrů sjezdovek

Lyžařský areál Pec pod Sněžkou:

  • 10 lanovek a vleků
  • 11 kilometrů sjezdovek

Propojení dnes nezávislých krkonošských středisek do velkého resortu s jedním skipasem se nebrání ani TMR. „Pokud by to bylo velmi, velmi optimální, klidně to můžeme propojit až do Pece pod Sněžkou,“ potvrdil Rataj. Přesto zatím nechce o plánech na propojení lyžařských areálů příliš hovořit, obává se totiž, že by mohly narazit u Správy Krkonošského národního parku. „Nacházíme se stále v národním parku a musíme to respektovat,“ připomněl.

Mluvilo se i o prodeji skiareálů

ČSTV už dlouho hledal způsob, jak vyřešit investice i provoz krkonošských lyžařských areálů, na který neměl dostatek peněz. Po zkušenostech se společností Sazka ale připravil podmínku, aby případnému zájemci poskytl pouze pronájem podniku, nikoliv majetku. „Forma pronájmu podniku je forma jakési správy. To znamená, že pronajímáte někomu tento podnik, ale nepronajímáte mu majetek. Tedy kdykoliv, když neplní své podmínky, tak ten majetek se vám vrací a není jinak zatížen například hrozící likvidací,“ vysvětlil tajemník Komise pro strategii horských středisek ČSTV Jiří Bis.

V minulosti se spekulovalo také o tom, že by ČSTV mohl lukrativní krkonošské areály prodat a získat tak stovky milionů korun. Podíl ČSTV v areálech vyčíslily nezávislé odhady na 250 až 400 milionů korun.

Kromě Pece a Špidlerova Mlýna vlastní ČSTV také lyžařský areál v Harrachově. Ten ale zatím pronajímat nehodlá, počítá s ním jako s vlajkovou lodí. Areál by se měl přeměnit na Národní olympijské centrum, které bude sloužit k přípravě české lyžařské reprezentace. Pronájem krokonošských skiareálů i další plány ČSTV se zamlouvají i ministerstvu školství. „Já jsem rád, že jak svaz tělesné výchovy, tak další aktéři sportovního prostředí konečně konají ve prospěch sportovců a starají se o svůj majetek,“ řekl ČT24 náměstek ministra školství pro skupinu sportu a mládeže Jan Kocourek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 4 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 9 hhodinami

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
včeraAktualizovánovčera v 17:09

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
včera v 14:28

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
včera v 06:00

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
17. 7. 2025
Načítání...