Maďarsko láká cizince na dluhopisy zajišťující občanství

Budapešť - Maďarští politici přišli s návrhem, který slibuje cizincům získání občanství výměnou za nákup dluhopisů. Chtějí tak snížit zahraniční zadlužení země v řádu miliard eur. Návrh by měl přilákat především investory z Číny.

Novou a snazší cestu k maďarskému občanství by pro cizince mohlo představovat zakoupení speciálních vládních dluhopisů za 250 tisíc eur. Teď ji projednává vláda. Zahraniční investor by po zaplacení získal nejprve povolení k pobytu, a pokud by po půl roce doložil, že v zemi skutečně žije a podniká, stal by se Maďarem. 

Antal Rogan, šéf politické strany Fidesz

„Tento zákon usnadní cestování byznysmenům, kteří k nám chtějí přijít. Usnadní jim také podnikání. Budou moci snadněji investovat a vytvářet pracovní místa.“ 


Maďarsko je v dluzích a jednání se západoevropskými věřiteli jsou složitá. Země požádala o finanční pomoc i Mezinárodní měnový fond a Evropskou unii, zatím se však nedohodly. Šanci proto vidí v čínských investorech. 

Maďarsko
Maďarsko

Maďaři se obracejí na čínské investory

„Jsem si jistý, že tohle může přilákat řadu čínských investorů, kteří by sem přinesli peníze. Teď by se nabízely nové podmínky a to může oslovit mnohé,“ říká zástupce společnosti Hikari Precise Machinery Science and Technology Peter Zhou. 

Asijští investoři by se v případě schválení nového legislativního návrhu postupně mohli objevit i v dalších zemích Evropy. S maďarským pasem mohou totiž žít a pracovat v zemích celé Evropské unie.

Video Maďarské dluhopisy
video

Maďarské dluhopisy