Na černý trh s alkoholem bude mít vláda větší páky

Praha – Podle vicepremiérky Karolíny Peake je nutné zvýšit prioritu kontrol a zlepšit komunikaci orgánů, které bojují proti černému trhu s alkoholem. Podle analýzy, kterou vládě předložil ministr financí Miroslav Kalousek, totiž vláda zaspala. Pochybení se objevila u řady resortů, nicméně o systémové pochybení nejde. Podle analýzy mělo postihování černého trhu s alkoholem nižší prioritu, než bylo vzhledem k jeho rozsahu potřebné. Teď se to má změnit – vláda chce mít možnost odebrat živnost při porušení podmínek i zpřísnit podmínky pro její získání.

Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny/ONDREJ NEMEC

Z analýzy, která se zabývala činností státních úřadů mezi lednem 2010 a říjnem letošního roku, vyplývá, že boj státních orgánů proti černému trhu s alkoholem byl nedostatečný. Selhaly jak v jeho kontrole, tak i v oblasti postihu kriminálních činů. Navíc mezi sebou špatně komunikovaly.

„Riziko související s existencí černého trhu s lihovinami nebylo ani jedním z resortů, které mají kontrolu na starost, vyhodnoceno jako to nejdůležitější a nejzásadnější. Černý trh nefiguroval na prvním místě,“ tvrdí Ladislav Minčič, 1. náměstek ministra financí.


Vláda uložila několika ministerstvům, včetně ministerstva zdravotnictví, zemědělství, financí, vnitra a průmyslu a obchodu, aby realizovala legislativní opatření, která zabrání opakování letošní krize.

Co analýza doporučuje

  • Zlepšení vzájemné komunikace.
  • Sdílení informací mezi jednotlivými orgány.
  • Nastavení efektivního mechanismu pro dlouhodobou výměnu poznatků mezi všemi orgány veřejné moci, jejichž získané informace mohou být využity pro státní kontrolu nebo v trestním řízení. Zamezí se tak mimo jiné i nehospodárnému a neefektivnímu duplicitnímu zjišťování.
  • Vznik koordinační skupiny - zastoupení budou mít všechny kontrolní orgány.
  • Změny ve spotřební dani, zákona o lihu, povinného označení lihu.

Kompletní analýzu naleznete ZDE


ČSSD se zlobí - o systémové selhání JDE

„Rád bych vyjádřil údiv nad způsobem, jakým se tato záležitost ve vládě uzavírá. Je neuvěřitelné, že ministr Kalousek prohlásil, že nejde o systémové selhání. Kde vůbec ministr bere tu drzost, že po 33 mrtvých v této zemi řekne, že se nejedná o žádné systémové selhání,“ prohlásil na tiskové konferenci ČSSD místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

S aférou otráveného alkoholu se Česko potýká od září. Po jeho požití dosud zemřelo 34 lidí, další desítky byly hospitalizovány a řada z nich si ponese trvalé zdravotní následky.

Video Stát a černý trh s alkoholem
video

Stát a černý trh s alkoholem

Stát a černý trh s alkoholem

Tisková konference

Ladislav Minčič hostem studia ČT24

Brífink ČSSD k analýze pochybení