Summit o rozpočtu pokračuje v poledne, Nečas ho zatím odmítá

Brusel - Český premiér Petr Nečas prohlásil, že odmítá nejnovější návrh na podobu dlouhodobého rozpočtu Evropské unie na roky 2014 až 2020. Česko v něm má podle něj přiděleno málo peněz na podporu chudších regionů. Návrh a jeho dopady nyní bude Praha stejně jako ostatní země analyzovat. K jednacímu stolu se lídři EU vrátí dnes v poledne.

Zatím se zdá - nejen ze strany České republiky - že možnost dohody o rozpočtu na summitu je daleko. „I na základě těch pár minut to tedy není něco, s čím bychom byli připraveni souhlasit,“ řekl dnes nad ránem Nečas chvíli poté, co od Hermana Van Rompuye dostal nový návrh. Unijní prezident ho připravil na základě čtvrtečních konzultací s lídry všech členských zemí.

Evropská komise původně navrhla na dané období víc než bilion eur. Hlavně bohatší země, které do rozpočtu dávají více, než z něj pak získávají zpět, ale chtěly výrazné škrty. Van Rompuy tak přišel s plánem úspor o nějakých 75 či 80 miliard eur. Vzhledem k tomu, že ani tento plán neutišil vážné výhrady řady zemí, přišel v noci na dnešek s novým návrhem.


Podle informací agentury Reuters by se měly škrty proti návrhu komise stále pohybovat zhruba kolem 80 miliard eur. V nové verzi se však prý změnilo rozdělení toho, jak by se škrty dotkly dvou klíčových oblastí - prostředků na společnou zemědělskou politiku a na politiku soudržnosti. V prvním případě proudí k farmářům miliardy eur na dotacích, v druhém zase směřují miliardy eur zejména na podporu chudších regionů, mezi něž patří s výjimkou Prahy i všechny české regiony.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Reportáž Bohumila Vostala

S6 23.11.2012 6.00

Komentář Petra Robejška

Ve hře jsou miliardy eur pro Česko

Pro ČR je stěžejní objem peněz, které získá z politiky soudržnosti. Podle původního návrhu Van Rompuye Česku hrozilo snížení prostředků v této oblasti oproti současnému finančnímu rámci na roky 2007 až 2013 (26,7 miliardy eur) až o 30 procent. To se Praze nelíbí a zřejmě nejen jí. „Na základě první analýzy podle mého názoru tento návrh nemá příliš šanci získat jednomyslnou podporu především ze strany čistých plátců,“ řekl Nečas.

ČR je jasné, že se nepodaří zopakovat to, že Česko bude mít největší sumu z těchto fondů v přepočtu na hlavu jako v nyní končícím rozpočtovém období, neboť země mezitím zbohatla. Ovšem snížení, s nímž počítá nový návrh, není podle Nečase přijatelné.

Premiér Petr Nečas na summitu o unijním rozpočtu v Bruselu
Zdroj: ČTK
Autor: Jakub Dospiva

„Já jsem sem přijížděl s tím, že nebudeme dopředu vyhrožovat vetem. Na druhou stranu jsem řekl otevřeně, že pokud by ten návrh byl něco, co je pro nás těžko skousnutelné, tak není důvod automaticky schválit všechno, co před nás předloží. Ale ta jednání vlastně ještě nezačala,“ dodal.

Obecně jsou pro ČR klíčové kromě celkové sumy na kohezi i některé další věci, například výše spolufinancování unijních projektů. Jde o to, zda z národních peněz půjde na jednotlivé projekty 15 procent jako doposud, nebo 25 procent, s čímž počítaly dřívější návrhy.

Merkelová: Pochybuji, že se dohodneme

Problémy s návrhy měla z mnoha důvodů celá řada zemí, z nichž některé dokonce pohrozily vetem v případě, že jejich požadavky nebudou adekvátně uspokojeny. Kvůli tomu hrozí, že se summit původně plánovaný na čtvrtek a pátek prodlouží do víkendu, nebo se také lídři dokonce rozejdou bez dohody a k boji o miliardy se vrátí zřejmě až někdy na počátku příštího roku.

Například německá kancléřka Angela Merkelová při odjezdu z prvního dne jednání podotkla, že pochybuje o možnosti dohody na nynějším summitu. „Myslím, že pozice jsou v některých ohledech hodně rozdílné,“ řekla. „Myslím, že se trochu posuneme zítra (v pátek), avšak mám svoje pochyby, že bude dosaženo výsledku,“ dodala.

Britský premiér Cameron, který hrozí vetem, pokud unie nebude škrtat stovky miliard eur, nechal svůj postoj bez komentáře.

Německá kancléřka Angela Merkelová na summitu o unijním rozpočtu v Bruselu
Zdroj: ČTK / AP
Autor: Yves Logghe