Leden přinese vyšší ceny léků, plen i obvazů

Praha – Kvůli vyšší dani z přidané hodnoty od ledna všechno podraží. Největší skok ovšem zažijí pacienti nebo ti, kdo o ně pečují. Ceny zdravotnických prostředků se od nového roku zvýší daleko více než ostatní zboží. Kromě autolékárniček, tlakoměrů a náplastí vzrostou i ceny dětských plen. Česká republika totiž musí kvůli požadavkům Evropské unie přeřadit tyto zdravotnické prostředky z nižší do vyšší sazby. Česko mělo až doteď vyjednanou výjimku, unie ani vláda ale s jejím prodloužením nepočítají.

Kromě toho Česká televize zjistila, že kvůli přeřazení do vyšší sazby DPH podraží třeba i gáza, teploměry nebo obyčejné tlakoměry. „Naši klienti mají největší zájem o měřiče tlaku. Bývají to často pacienti s vysokým krevním tlakem nebo pacienti léčení na kardiologii,“ dodává vedoucí prodejny zdravotnických potřeb Alena Vagenknechtová. Sedmiprocentní nárůst DPH může právě tlakoměry prodražit až o 126 korun, autolékárničku o třináct korun a třeba teploměr nebo balení gázy o pětikorunu.

Diabetici a senioři dostanou od pojišťoven mnohem méně

Zdražení zboží má na svědomí vyšší sazba DPH, která u zdravotnických pomůcek poskočí o celých sedm procent (ze 14 na 21 procent). „Pokud správně počítám, dám teď jen za obyčejné obvazy pro dceru s atopickým ekzémem o šest stovek ročně víc,“ vyjádřila se Ilona Králová z Brna. Chronicky nemocní lidé si podle všeho připlatí ještě daleko víc. Ministerstvo zdravotnictví totiž přesune zdravotní pomůcky do vyšší daňové sazby, už ale neupraví stropy, které limitují pojišťovny při jejich hrazení. Dlouhodobě nemocní tak dostanou od pojišťoven mnohem méně péče, půjde třeba o diabetiky.

Podle šéfa asociace dodavatelů zdravotnických prostředků Miroslava Paláta změna dopadne také na nemohoucí seniory. „V této skupině je řada těžce inkontinentních pacientů. Ti přitom dostanou od pojišťovny zaplaceno o jeden celý balík zateplovacích plenkových kalhotek méně,“ řekl Palát.

Vozíky pro invalidy nebo rovnátka zůstanou v nižší sazbě DPH

Situaci mohou ovlivnit jen samotní výrobci tím, že začnou nabízet zdravotnické potřeby levněji. Další možností je, že by Česko nařízení EU „obelstilo“. Podle směrnice, která o daňových sazbách hovoří, totiž může každý stát nechat v nižší sazbě ty pomůcky, které jsou nezbytné pro léčbu „zdravotně postižených“. Kdo se těmito lidmi myslí už totiž evropský dokument nedefinuje. Podle odborníků to mohou být jak všichni chronicky nemocní, tak jen vybrané skupiny pacientů s určitým typem postižení.

V nižší sazbě DPH ale i dál zůstanou třeba vozíky pro invalidy, pomůcky pro nevidomé, rovnátka, srdeční stimulátory a další věci, které souvisí přímo s léčbou nebo postižením jednoho konkrétního člověka. „Těch položek bude kolem dvou desítek. Všechno ostatní bude zdaňováno standardní základní sazbou daně,“ vysvětluje náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Co se zdraží?

Léky - Ceny léků se zdraží o jedno procento, pacienti ale zvýšení téměř nepocítí. Platí totiž pravidlo, že o vyšší náklady se podělí pacient i pojišťovna rovným dílem.

Zdravotnické prostředky - Teoreticky se ceny zvednou o sedm procent. Některých zdravotnických prostředků na které částečně přispívají pojišťovny, tak dostanou pacienti méně. Zdravotnické prostředky jsou totiž limitovány.

  • Zateplovací plenkové kalhotky
  • Testovací proužky pro diabetiky
  • Zdravotní punčochy
  • Prostředky na krytí a hojení ran