Průmysl se částečně vzpamatoval, na rozdíl od stavebnictví

Praha - Průmyslová výroba v říjnu oproti minulému roku vzrostla o 4,1 procenta, a to po zářijovém revidovaném poklesu o 6,8 procenta. Ovšem po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 3,3 procenta, jak informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Zato propad tuzemského stavebnictví v říjnu nezachránil ani vyšší počet pracovních dní než před rokem a kleslo o 4,3 procenta.

„Říjen 2012 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o tři pracovní dny více. Po očištění od sezonních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,7 procenta,“ přiblížili statistici.

Petr Dufek, analytik ČSOB 

„Vůbec příliv nových zakázek do průmyslu dává tušit, že by recese tohoto odvětví vůbec nemusela být drastická jako ta minulá… V každém případě se průmysl může jen těžko vyhnout dopadům klesající západoevropské poptávky, která zhoršuje celkový výhled hlavního exportního trhu ČR.“


Jenže podle analytiků neznamenají výsledky průmyslové výroby za říjen návrat k růstu. „Po očištění o vliv pracovních dní klesla průmyslová výroba o 3,3 procenta meziročně, což hodnotíme jako zklamání - odhadovali jsme, že průmysl poklesne po očištění 'jen' o zhruba 1,7 procenta,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Největší měrou přispěla k meziročnímu růstu průmyslové produkce výroba strojů a zařízení. Rostla i výroba elektrických zařízení, chemických látek a chemických přípravků. Klesla naopak výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů.

Celková hodnota nových zakázek v říjnu ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 5,3 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 6,4 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 3,3 procenta. „K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů,“ dodal úřad.

Průmyslová výroba a stavební produkce v říjnu 2012
Zdroj: ČSÚ

Stavebnictví v říjnu dál klesalo

Výkon tuzemského stavebnictví v říjnu klesl o 4,3 procenta, a pokračuje tak v dlouhodobém propadu. Po očištění od vlivu počtu pracovních dní klesl v říjnu stavební průmysl dokonce o osm procent. Výstavba budov byla ve sledovaném měsíci o 1,7 procenta slabší, produkce inženýrského stavitelství klesla o 9,5 procenta.

Stavaři začali v říjnu stavět 2 337 bytů, což byl meziroční pokles o 4,7 procenta. Počet dokončených bytů se snížil o 17,3 procenta. V celé Evropské unii se v září stavební výroba po očištění od vlivu počtu pracovních dnů snížila o 5,8 procenta.