Elektřina půjde opět nahoru, domácnosti houfně mění dodavatele

Praha - Dodavatelé elektřiny zveřejnili své ceníky na příští rok, což bylo pro mnohé impulsem k podepsání nové výhodnější smlouvy – jen za minulý měsíc tak učinilo přes 50 tisíc Čechů. A další se na to právě teď chystají. Od nového roku totiž bude elektřina dražší, a to až o několik tisíc korun.

Topná sezona a nové ceníky. To jsou hlavní důvody, proč s přelomem roku tisíce Čechů počítají, jak na účtech za elektřinu ušetřit. Mění se proto dodavatelé elektřiny. „Bylo to nějakých 52 000 změn a i naše společnost v tomto měsíci zaznamenala nejvyšší počet,“ řekl Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Podle Energetického regulačního úřadu si budou muset připlatit všichni - byť třeba jen několik stokorun. Záleží především na tom, jaké společnosti bude domácnost platit.

Regulační úřad nabízí na svých stránkách kalkulačku, aby si každý mohl ověřit, zda neplatí za elektřinu víc, než musí. Příspěvky na zelené zdroje elektřiny ale tlačí nahoru ceny všem dodavatelům. Za viníky zdražování označil dotace Energetický regulační úřad ve chvíli, kdy oznámil, že se příští rok bude o dvě a půl procenta zdražovat.

 • Cenový kalkulátor ERÚ
  Cenový kalkulátor ERÚ zdroj: eru.cz
 • Zdražení elektřiny
  Zdražení elektřiny zdroj: ČT24

„Musíme počítat s tím, že cenu za obnovitelné zdroje budeme hradit zhruba do roku 2034,“ řekla Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu.


Na Slovensku elektřina zlevňuje – o více než tři procenta

Na Slovensku sociálnědemokratická vláda zisky energetických společností tvrdě omezuje. Elektřina pro domácnosti proto příští rok zlevní o více než tři procenta. Čechům může zlevnit elektřinu jedině změna smlouvy s dodavatelem, anebo šetření - od výměny spotřebičů za ty, které mají nižší spotřebu, až po omezení provozu domácnosti.

Domácnosti se snaží šetřit
Domácnosti se snaží šetřit

Jak jsou na tom „žrouti“ elektřiny

 • 26 procent - lednice, malé spotřebiče a počítače
 • 17 procent - pračky a myčky
 • 10 procent - stand by režim na spotřebičích
 • 2 500 korun za měsíc – přikrášlení domu svítícími ozdobami
 • 25 000 korun za rok - přímotop
 • 50 korun za rok - nabíječky

Zdražení elektřiny se citelně dotkne nejen domácností, ale i firem. Zejména těch, které jsou na energiích přímo závislé. I velcí hráči českého průmyslu závislí na velkých dodávkách elektřiny tvrdí, že za takových podmínek nemohou obstát déle než dva roky. Proti nim totiž stojí konkurence, která tak vysoké dotace platit nemusí.

Video Za elektřinu si domácnosti opět připlatí
video

Za elektřinu si domácnosti opět připlatí

Za elektřinu si domácnosti opět připlatí

12.12.

Elektřina podraží