Rozpočet EU bude skromnější, na podporu zaměstnanosti ale stačit bude

Štrasburk - Evropská unie má již jasno ohledně rozpočtu na příští rok. Dnes jeho podobu schválil Evropský parlament. Rozpočet je úspornější než ten letošní, představuje 0,99 procenta hrubého domácího produktu členských zemí. Počítá s platbami ve výši 132,8 miliardy eur (3,4 bilionu korun), dalších 150,9 miliardy eur (3,8 bilionu korun) v závazcích. Více peněz oproti letošku hodlá unie vydat například na zahraniční záležitosti, tvorbu nových pracovních míst či podporu hospodářského růstu.

Rozpočtový balíček již v pondělí formálně schválil parlamentní rozpočtový výbor. Pokud by se europoslanci s členskými zeměmi EU na návrhu výdajového a příjmového plánu nedohodli, musela by unie hospodařit podle rozpočtového provizoria.

Hlavní fakta o rozpočtu

Rozpočet EU pro platby představuje 0,99 procenta HDP členských zemí - to je méně než ten letošní, který po zahrnutí dodatečných rozpočtových částí činí 1,05 procenta. Dvě třetiny rozpočtu financují státy podle výše svého HDP, třetina pochází z výběru daní a cel. Počítá se s platbami ve výši 132,8 miliardy eur (3,4 bilionu korun) s závazky v hodnotě 150,9 miliardy eur (3,8 bilionu korun).


Rozpočet je rozumným kompromisem

„Fakticky se tak jedná o zmražení výdajů a rozumný kompromis, který ODS může podpořit. Mimo jiné proto, že rozpočtové provizorium by Českou republiku značně poškodilo,“ sdělil o schváleném rozpočtu český europoslanec a člen rozpočtového výboru Hynek Fajmon.

Europoslanci podpořili také opravný rozpočet pro letošek, který počítá s dodatečnými šesti miliardami eur na částečné pokrytí plateb do konce roku. Odsouhlasený opravný rozpočet je kompromisem, Evropská komise spolu s Evropským parlamentem původně požadovala devět miliard eur.

  • Eura
    Eura zdroj: ČT24
  • Evropský parlament
    Evropský parlament autor: Alžběta Vejvodová, zdroj: ČT24

Kam poteče více peněz než letos

  • Zahraniční záležitosti
  • Tvorba nových pracovních míst
  • Podpora hospodářského růstu

Rozpočet na příští rok je posledním ze současné finanční perspektivy, tedy sedmiletého rozpočtového rámce. Jednání o dalším dlouhodobějším rozpočtu na roky 2014 až 2020 stále pokračují.