Manipulace sazby LIBOR může UBS stát až 20 miliard

Londýn - Největší švýcarská banka UBS možná bude muset v souvislosti s vyšetřováním manipulace klíčové mezibankovní úrokové sazby LIBOR zaplatit ve Velké Británii a Spojených státech pokutu v hodnotě až jedné miliardy dolarů (zhruba 19,3 miliardy korun). Informaci přinesla agentura Reuters, ovšem banka zprávu odmítla komentovat.

„Globální vyrovnání bude kolem jedné miliardy dolarů. Oznámení očekáváme začátkem příštího týdne, buď v pondělí, nebo v úterý,“ uvedla Reuters. V případě, že se informace potvrdí, bude výše pokuty mnohem vyšší, než se čekalo. List The New York Times minulý týden napsal, že UBS by mohla za manipulaci sazbou LIBOR zaplatit pokutu kolem 450 milionů dolarů.

Barclays už pokutu dostala, má zaplatit skoro devět miliard

Už v červnu přitom za manipulaci sazbou LIBOR dostala pokutu britská banka Barclays, které úřady v USA a Velké Británii vyměřily pokutu celkem 453 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy korun). Barclays se tak stala první bankou, která v rámci vyšetřování přistoupila na dohodu a dobrovolně zaplatila. Skandál si už dříve vyžádal změny v nejvyšším vedení banky.

LIBOR je klíčovým globálním indikátorem vývoje většiny úrokových sazeb a ovlivňuje trh v objemu až 800 bilionů dolarů (téměř 16 biliard korun). Výši sazeb LIBOR určuje britská bankovní asociace, a to na základě dat, která jí poskytují členské banky. Systém má tudíž samoregulační charakter, který spoléhá právě na věrohodnost dat od členských bank.