Zemanova jezdící kancelář: Šestiválcová Škoda Superb

Praha - Hlavu českého státu bude vozit nejvyšší model značky Škoda. Konkrétně Škoda Superb ve výbavě Laurin & Klement. Cena vozu se pohybuje kolem 1,1 milionu korun. Tři prezidentské vozy bude mít zapůjčené Úřad pro ochranu prezidenta, který spadá pod ministerstvo vnitra, na základě standardní smlouvy.

Jediným požadavkem Miloše Zemana na nový vůz byla pouze česká značka. „Nebyly vůbec žádné speciální požadavky, je to standardní vůz, který vyrábíme i pro standardní zákazníky,“ říká ředitel Škoda Auto Česká republika Petr Pečenka. Prezidentovým přáním i tentokrát bylo to, aby seděl vpředu na místě spolujezdce.

Seznamte se: Prezidentský vůz Škoda Superb 3,6 V6

Vůz je vybaven vidlicovým šestiválcovým benzinovým motorem o objemu 3,6 litru a výkonu 191 kW, automatickou převodovkou a pohonem 4x4. Dokáže zrychlit z nuly na 100 km/h za 6,5 vteřiny a vyvinout maximální rychlost omezenou na 250 km/h. Má bi-xenonové světlomety, zadní LED svítilny, ovládání kufru systémem TwinDoor a 18palcová kola.

První prezidentská limuzína Miloše Zemana
První prezidentská limuzína Miloše Zemana

Kromě vysílačky, která na středovém panelu nahradila popelník, a skrytých výstražných majáčků, nemá vůz žádnou speciální výbavu. Součástí nejvyšší výbavy Laurin & Klement jsou elektricky stavitelná kožená sedadla, dvouzónová klimatizace, audio systém s deseti reproduktory, obložení imitací dřeva, vyhřívané čelní sklo nebo roletky na zadních bočních sklech a na zadním skle.

Předseda představenstva Škody Auto Winfried Vahland

„Skutečnost, že hlava státu bude jezdit vozem značky Škoda, nás naplňuje hrdostí a dokazuje těsné spojení značky s Českou republikou. Superb je vlajkovou lodí značky Škoda a je symbolem vysoké technické úrovně České republiky.“


První prezidentská limuzína Miloše Zemana
První prezidentská limuzína Miloše Zemana
Více fotek
  • První prezidentská limuzína Miloše Zemana autor: Jaroslav Matyáš, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4453/445246.jpg
  • Prezidentská limuzína Miloše Zemana zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4458/445730.jpg
  • Prezidentská limuzína Miloše Zemana zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4458/445731.jpg
  • První prezidentská limuzína Miloše Zemana zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4458/445732.jpg

S příchodem nového modelu se vozidla obmění

„Předpokládáme, že s příchodem modernizované verze modelu Superb v průběhu letošního roku dojde i k obměně vozového parku hlavy státu,“ dodal mluvčí Škody Vítězslav Pelc. Dva modely Superb Hrad používal i za éry předchozího prezidenta Václava Klause, který ale většinou jezdil v limuzíně Audi A8L. Škoda se však netají přáním, aby prezident byl prvním pasažérem, který se na podzim sveze v připravované nové verzi superbu.

Škoda vyráběla luxusní model Superb již ve 30. letech. Jako vlajková loď se v nabídce znovu objevil v roce 2001. Jen loni si jej pořídilo 110 000 zákazníků. Během letošního roku se druhá generace superbu dočká modernizace spočívající například ve změně vzhledu světlometů a přední masky nebo nasazení nové elektronické výbavy.

Video Reportáž o automobilu prezidenta
video

Reportáž o automobilu prezidenta