Zaměstnávání žen po porodu? Situace je tristní, změny jsou ale na obzoru

Praha - V Česku pracuje jen každá třetí žena, která má děti v předškolním věku. Jde o jeden z nejhorších výsledků v Evropské unii. Skloubení kariéry a péče o dítě je totiž často složité. Situaci by mohlo zlepšit rozšíření zkrácených a flexibilních pracovních úvazků nebo firemní školky. Vznikají i portály, které se právě na zaměstnávání žen zaměřují.

Na rodičovské dovolené někdy končí i muži, jinak to nejde

Od pondělí do středy hlídá dítě manažerce Silvii babička, ve čtvrtek řídí chod kanceláře z domova a v pátek má volno. Žena má šestiměsíční holčičku Rozárku, a aby mohla zůstat na stejné pracovní pozici jako před porodem, byl dva měsíce na rodičovské dovolené i otec dítěte. „Vyžaduje to nesmírnou flexibilitu obou dvou rodičů a hlavně nesmírnou toleranci partnera, který vás musí opravdu podporovat každý den,“ konstatovala Bušniaková.

Silvie je ale výjimkou. Matky jsou totiž na pracovním trhu často znevýhodněny. Kvůli dětem jsou doma, a tím mají kratší dobu na získání praxe ve své profesi. „Ženy s malými dětmi nejsou posílány na pracovní cesty, nemohou jet tak často na školení, a to se potom všechno promítá do jejich platu,“ konstatovala socioložka Jiřina Šiklová.

Podle odborníků ale možností pro ženy, které chtějí fungující rodinu i práci, pomalu přibývá. Vznikají i specializované portály, které jim nabízí šanci - například pozice na zkrácený úvazek nebo s flexibilní pracovní dobou. „Naším cílem je zdvojnásobit počet zkrácených úvazku do 5 let,“ prohlásila zakladatelka portálu Pracezeny.cz Petra Janíčková.

Novým trendem v Evropě je to, aby se ženy po porodu vracely do práce co nejrychleji. Podle dostupných statistik pracuje v zemích Evropské unie zhruba 60 procent všech žen s dětmi do 6 let. Zato v Česku jich je jen třetina. „Společnost musí dnes velmi rychle vytvářet nový sociální systém. Podporujeme sociální projekt školky na pracovištích,“ řekl k tomu Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR.

Pro rodiny s malými dětmi je přitom rychlý návrat žen do práce velmi důležitý. S jedním příjmem totiž mnoho z nich jen těžko vyjde.

Video Zaměstnávání žen s malými dětmi by mělo být snazší
video

Zaměstnávání žen s malými dětmi by mělo být snazší