Student Agency hrozí kvůli pojištění k letenkám pokuta

Praha - Společnost Student Agency, jednička na tuzemském trhu s letenkami, přidává k letenkám automaticky i celou řadu pojištění a hrozí jí za to až pětimilionová pokuta. Podle evropského nařízení si však zákazník má sám zvolit, jestli a za jakých podmínek chce být pojištěn. Česká obchodní inspekce (ČOI) už proto s firmou zahájila správní řízení.

V tomto případě ale pokuta zřejmě řádu milionů nedosáhne, jak uvedla mluvčí inspekce Miloslava Fléglová. Časopis dTest vloni v létě na podobnou praxi při nákupu letenek po internetu upozorňoval i u dalších dvou velkých tuzemských prodejců letenek. Společnost Asiana provozující portál Letuska.cz a cestovní kancelář Čedok prodejní praktiky upravily. Student Agency praxi nezměnila a dále tvrdí, že je vše v pořádku.

Zákazník musí při nákupu letenky u Asiany a u Čedoku provést aktivní krok a vložit do elektronického nákupního košíku kromě ceny letenky i pojištění. Ovšem tento krok u Student Agency chybí, upozornil právní poradce dTestu Miloš Borovička.

Pozor na automatické odsouhlasení nákupu pojištění

Zákazníkovi jsou pouze na závěr formuláře předloženy k odsouhlasení různé podmínky, mezi kterými se na posledním místě nachází i podmínky tohoto pojištění. Může se tak snadno stát, že si zákazník ani nevšimne, že si k ceně letenky připlácí i pojištění, jehož cena se při letech po Evropě pohybuje kolem tří set korun.

Prodej letenek přes Student Agency
Prodej letenek přes Student Agency

Student Agency se však brání. Skrze svého mluvčího Aleše Ondrůje vzkázala, že si není vědoma porušování zákona: „Jsme přesvědčeni a stojíme si pevně za tím, že žádné zákony ani další pravidla neporušujeme.“ Webová aplikace umožňuje nákup pojištění vyloučit, doplnil Ondrůj.