ČSSD volá po vyšších daních. Zvýšíte nezaměstnanost, varuje Nečas

Praha - ČSSD chce po případném vítězství ve volbách zavést progresivní zdanění příjmů fyzických osob. Horní sazba by měla být ve výši 38 procent oproti nynějším 15 procentům. Daň z příjmu firem pak má činit 21 procent. Strana by rovněž zavedla druhou, třicetiprocentní sazbu daně pro velké finanční, energetické a telekomunikační firmy. Na sjezdu strany to řekl stínový ministr financí Jan Mládek. Opřel se taky do živnostníků, kteří podle něj zneužívají daňový systém. ODS je programovými záměry ČSSD znepokojena. Zvyšování výdajů a daní povede podle premiéra Petra Nečase k útlumu podnikání a vyšší nezaměstnanosti.

Prioritou strany bude podle Mládka i boj proti švarcsystému, tedy zaměstnávání lidí na živnostenský list místo pracovní smlouvy.

Podle Mládka živnostníci „parazitují na zaměstnancích“

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že se nevybírají peníze na sociální pojištění. „Systém, kdy oni (živnostníci) nepřispívají do systému sociálního pojištění a kde parazitují na zaměstnancích, kde pro zaměstnance je to peklo a pro některé jiné ráj, je dlouhodobě neúnosný,“ řekl Mládek. 

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Premiér Nečas jeho slova odsoudil. „Důrazně se ohrazujeme proti tomu, že ČSSD považuje živnostníky za parazity. Živnostníci a drobní podnikatelé nemají některé výhody jako zaměstnanci a často nemají jinou možnost obživy,“ tvrdí Nečas. Tyto výroky jsou podle premiéra předzvěstí útoku na drobné podnikání výrazným zvýšením jejich odvodů. Hrozí tak odchod vysoce kvalifikovaných pracovníků do zahraničí.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) považuje výrok Mládka napadající živnostníky za skandální. „Mám ten dojem, že pan Mládek podlehl emotivní atmosféře sjezdu ČSSD a budeme chtít o tom s ním i předsedou (Bohuslavem) Sobotkou osobně jednat,“ uvedl předseda AMSP ČR Karel Havlíček v prohlášení, které poskytl ČTK. Podle asociace v současné Evropě není úlohou drobných řemeslníků zabezpečování příjmů do státní pokladny, ale rozvoj infrastruktury v regionech.


„Sociální demokracie opět slibuje, že zdroje jsou, aby mohla po volbách stejně jako v minulosti říci, že zdroje nejsou,“ komentoval plány ČSSD ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS).

Ilustrační foto
Ilustrační foto

„Naší vlajkovou lodí je nepochybně daň z příjmů fyzických osob,“ prohlásil Mládek. „Já bych tady chtěl potvrdit bez jakýchkoli pochybností, my prostě zavedeme progresivní daň fyzických osob s horní sazbou 38 procent z hrubé mzdy,“ slíbil.

Současnou superhrubou mzdu chce zrušit. V případě zvýšení daně firmám řekl, že stížnosti na odliv peněz na dividendách jsou legitimní.
   
ČSSD chce také odložit fungování jednoho inkasního místa, kam plátci daní a dalších odvodů směřují veškeré platby. „To budeme muset odložit, protože jinak to skončí úplně stejně jako sKarty,“ řekl Mládek.

Video ČSSD proti živnostníkům a komunistům
video

ČSSD proti živnostníkům a komunistům

ČSSD proti živnostníkům a komunistům

zpr: 16:00, 16.3.2013

Události o sjezdu ČSSD

37. dvoudenní sjezd nejsilnější opoziční strany ČSSD skončil v Ostravě po poledni. Sociální demokraté si na něm zvolili nové vedení, vyslechli prezidenta Miloše Zemana, změnili stanovy a schválili programové priority.

Znovuzvolený předseda strany Bohuslav Sobotka ve své závěrečné řeči poděkoval delegátům za důvěru, kterou mu dali, a poděkoval i za podporu pro zvolené členy grémia. Řekl, že sjezd zvolil do čela strany dělný a soudržný tým, který je schopný dovést stranu v „supervolebním“ roce 2014 k volebnímu úspěchu.