Celý spor vznikl kvůli tomu, že k nemovitosti a na pozemky bylo pouze právo dočasného sjezdu na komunikaci obchvatu. Při povolování stavby motocentra si toho však stavební úřad ani katastr nemovitostí a další instituce nevšimly a stavba byla povolena jako trvalá.
„Ministerstvo dopravy samozřejmě musí respektovat rozhodnutí soudu. Stavební povolení na rekonstrukci dálnice v tomto úseku není dále pravomocné, což znamená, že se stavba musí přerušit. Ministerstvo dopravy může proti rozsudku podat kasační stížnost, nejprve ale společně s ŘSD prověří, jaké varianty dalšího postupu rozsudek umožňuje,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
S rozhodnutím soudu se ale podle Neřolda nic nemění na tom, že provoz na obchvatu Tábora může pokračovat ve dvou pruzích na odlehlé straně dálnice. „Nicméně zastavení stavby samozřejmě oddaluje dokončení plnohodnotného dálničního spojení v celém úseku mezi Meznem a Veselím nad Lužnicí,“ dodal. Ve věci pochybil Městský úřad v Táboře při vydávání stavebního povolení - ponese tedy případné následky.
V uvedeném úseku se opravuje asfaltový povrch, instaluje se systém SOS a doplňují se sítě a nová kanalizace. Jde tak pouze o rekonstrukci stávajícího čtyřpruhu, aby vyhovoval parametrům dálnice. „Stavbu tedy její přerušení nijak výrazně neprodraží. Náklady navíc by přineslo jedině případné vyrovnání s majiteli motocentra,“ uvedlo ministerstvo.