Spojené státy už do recese nespadnou, Evropa zatím vyhráno nemá

Washington - Americkým státům se podařilo uniknout recesi. Výjimkou je pouze historicky první stát USA Delaware, uvádí analýza Moody's AnalyticsJednotlivým státům nyní pomáhá vysoká zaměstnanost v soukromém sektoru a také rychlý rozvoj energetického sektoru. Stav evropských států pak dnes komentoval i předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Moody's Analytics se zaměřuje na ekonomiky států a metropolitních oblastí, jejich zaměstnanost, stav trhu s bydlením či průmyslovou výrobu. Skupina Moody's, pod kterou oblast Analytics spadá, přitom nedávno uvedla, že výhled pro americké státy je nyní stabilní, zatímco v posledních pěti letech byl negativní.

Na oživení se výrazně podílí růst zaměstnanosti v oblasti zdravotní a sociální péče, zvláště v regionech se starší populací, prohlásil ekonom Moody's Analytics Brent Campbell. Počet pracovních míst v tomto sektoru se v srpnu proti předchozímu měsíci zvýšil o 38 300 a meziročně dokonce o 353 700.

Přestože Delaware zaostává za zbytkem USA, podle Campbella to nutně neznamená, že se tomuto státu vede špatně. Také Delaware by se měl brzy připojit ke skupině států, jejichž ekonomika oživuje. Díky vhodně nastaveným daňovým zákonům je právě v tomto státě registrována více než polovina amerických veřejně obchodovaných společností.

Americe pomáhá plynový boom

V recesi se nyní nenachází žádný z amerických států, sedm ekonomik dokonce vykazuje hospodářskou expanzi. Jsou to Aljaška, Texas, Oklahoma, Severní a Jižní Dakota, Nebraska a Utah. Tyto země těží převážně z rozkvětu energetického sektoru v čele s těžbou zemního plynu. Díky technologickému sektoru se daří i Kalifornii a Washingtonu.

Plynovod
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Bela Szandelszky

Propad hospodářství z období let 2007 až 2009 byl nejdelší a nejhlubší recesí od velké hospodářské krize v 30. letech minulého století a dotkl se zhruba stejně všech států. Jediným státem, kterému se podařilo jí vyhnout, byla Severní Dakota. Oživení z recese však bylo v jednotlivých státech velmi nerovnoměrné a tahouny růstu byly především státy na západě a jihu.

Jak je na tom Evropská unie?

Krize euraPět let po začátku celosvětových ekonomických problémů v roce 2007 hovoří politici EU o tom, že unie má to nejhorší z krize už za sebou. Připomínají přitom statistické údaje, které nyní ukazují mírný růst, a svou snahu s krizí a jejími dopady bojovat. 

Své přesvědčení, že se EU z krize dostává, vyslovil předseda Evropské komise José Barroso už letos v dubnu při návštěvě Prahy. Dnes Barroso zejména ocenil správný způsob, kterým se EU rozhodla bojovat s ekonomickou krizí. Nesplnily se prognózy, že Řecko opustí eurozónu, která se naopak od příštího roku rozšíří o Lotyšsko. Přesto připomněl, že finanční trhy nejsou ještě zcela přesvědčeny, že unie už krizi nechala za sebou. Je podle něj prací pro vlády, aby trhům dodaly stabilitu a předpověditelnost.

Analytici však zdůrazňují stále nevyřešené problémy silně zadlužených jižních zemí unie, vysokou nezaměstnanost mezi mladými lidmi či přílišnou orientaci EU na export. Například analytik Zsolt Darvas z bruselského institutu Breugel připomíná, že ekonomický růst eurozóny, který v létě ukázaly čtvrtletní statistiky, nejspíš není delší dobu udržitelný. Promítnutý na celý rok by totiž znamenal podle něj nepravděpodobný růst v zemích jako Německo či Francie až o několik procent: „Růst se evidentně zpomalí, nezaměstnanost - speciálně v jižní Evropě - je stále velmi vysoká.“

Podle Barrosa jsou hlavními prioritami Evropské unie pro období do evropských voleb boj s nezaměstnaností a podpora ekonomického růstu. Zdůraznil také potřebu dokončení bankovní unie a jednotného digitálního trhu či investic do vědy a vzdělání. 


Video Předseda EK Barroso o stavu EU
video

Předseda EK Barroso o stavu EU