OKD: Na debatu se státem o prodloužení provozu jsme připraveni

Ostrava - Vedení OKD je připraveno jednat o tom, že provoz Dolu Paskov bude i přes ekonomickou nerentabilitu pokračovat, pokud chce stát tímto způsobem řešit sociální dopady na region. Firma se ale od státu nechce nechat dotovat či požadovat zaplacení svých dluhů. Na úterní schůzce u prezidenta Zemana plánuje premiér v demisi Jiří Rusnok přinést na stůl variantu, podle níž by těžba v Dole Paskov pokračovala až do roku 2016. Stát by ale na provoz nedal peníze, pouze by ho podpořil různými opatřeními, například v otázce politiky zaměstnanosti. Tiskovou konferenci z jednání premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, ministra průmyslu a obchodu v demisi Jiřího Ciencialy a prezidenta Miloše Zemana s vedením OKD o situaci kolem Dolu Paskov můžete sledovat živě na ČT24 od 15:00.

Společnost OKD chce ztrátový důl zavřít na konci příštího roku - premiér v demisi Jiří Rusnok odmítl, že by stát finančně těžbu podpořil. Společně s prezidentem ale OKD vyzval, aby se v těžbě pokračovalo do roku 2016. To její vedení odmítlo. „To, co my nyní děláme, na co se maximálně soustředíme, je, aby OKD bylo schopno si vydělat alespoň na samotný provoz,“ uvedl ředitel vnějších vztahů OKD a NWR Petr Jonák.

Diskuzi se zástupci státu ale nevyloučil. „Pokud bychom po státu chtěli, aby nás zachraňoval nebo po nás platil dluhy, to by byla nehoráznost,“ zdůraznil. Podle Jonáka ale společnost OKD nikdy nic podobného netvrdila. „My jako soukromá firma nemůžeme provozovat něco o několik let déle, když nám to generuje obří ztráty, a ani nechceme, aby nás stát nějakým způsobem dotoval. Ale pokud zde bude vůle státu řešit sociální dopady v regionu a stát bude říkat: 'Provozujte důl déle, než je pro vás ekonomicky možné,' tak my jsme na takové debaty připraveni,“ dodal Jonák.

V karvinských dolech by mohli uvolnit místa polští horníci

O práci by měla přijít zhruba polovina z dvou a půl tisíce zaměstnanců. Jonák ale věří, že se velkou většinu z nich podaří přesunout na karvinské doly. „V nejbližších týdnech a měsících by to mohlo být dvě stě zaměstnanců,“ konstatoval. Někteří by mohli pracovat na útlumu těžby na Paskově nebo pomáhat při sanaci tzv. ostravských lagun. Odejít by z těchto míst mohli zejména polští horníci, kteří by měli být nahrazeni kmenovými zaměstnanci.

OKD v současnosti hledá nová potencionální místa těžby. Velkou naději vkládá do projektu Karviná - Staré město, kde by se mohlo ideálně začít těžit uhlí po roce 2016. „I zde by mohlo najít práci i několik stovek lidí, kteří dnes pracují na Paskově,“ dodal Jonák. Těm, co se rozhodnou odejít dobrovolně, pak vedení firmy slíbilo odstupné ve výši dosahující až dvanácti platů.

Důl Paskov
Zdroj: ČT24/www.okd.cz

Stovky horníků si ale budou muset hledat práci jinde. Navíc odboráři jsou přesvědčeni, že NWR řídí skrze OKD minoritní vlastník společnosti Zdeněk Bakala. „I když tady byl enormní zájem jednat s panem Bakalou z hlediska pana premiéra, tak je vidět, že si cestu do Česka nenašel. To je jasný signál k tomu, že OKD ho až tak netíží,“ domnívá se předseda Odborového svazu pracovníků hornictví Jan Sábel. S tím ale nesouhlasí Jonák. „Není to o jménu vlastníka, ale o tom, co se děje na trzích,“ konstatoval.

Sábel zároveň dodal, že je neperspektivní zavírat doly na koksové uhlí ve chvíli, kdy se po zkušenostech z jaderné elektrárny Fukušima mnoho zemí od jádra odklání a otevírá nové doly na černé uhlí. „Je špatně rychle rozhodovat a zavírat důl, když vedení neví, co bude za tři roky a jestli náhodou nebude koksovatelné uhlí potřebovat,“ zdůraznil Sábel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl meziměsíčně o devět procent

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy korun. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 procenta na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 1 mminutou

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 9 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 23 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...