Vláda nové sněmovně nabídne rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Dlouho sice počítala s nižším, nakonec ale přehodnotila odhad růstu ekonomiky a počítá i s vyššími příjmy. Jediný, kdo zatím hodlá vládnímu vzorci ve většině vyjít vstříc, jsou sociální demokraté, ačkoliv ještě před volbami chtěli rozpočet upravovat. Zřejmě i pod dojmem vyhrocené povolební situace a zdrženého vyjednávání ale dávají přednost co nejrychlejšímu schválení.
Naopak možní koaliční partneři ČSSD ale uvažují o zásahu do rozpočtu ještě před jeho schválením. Konkrétní body budou analyzovat, jak slíbil třeba člen nově ustanoveného sboru ekonomických poradců hnutí ANO Aleš Michl. Ten chce ještě v letošním návrhu hledat úspory, aniž by se muselo škrtat v investicích. Předseda hnutí Babiš si půjde osobně pro návrh k ministrovi Janu Fischerovi v pátek.
Andrej Babiš:
„Samozřejmě, že každý schodek je špatný. Naše země dneska patří mezi nejrychleji se zadlužující země Evropy. Absolutně ten dluh sice není až tak velký, ale rychlostí jsme na předním místě a mělo by se to projevovat někde v investicích, ale to já nikde nevidím.“
To KDU-ČSL, slovy jejího místopředsedy Mariana Jurečky, chce jednoznačně rozpočet ještě před schválením upravovat. Podobně se vyjádřili také zástupci ODS a TOP 09.
Premiér v demisi Jiří Rusnok odhaduje, že jeho tým bude fungovat ještě týdny. Podle prohlášení prezidenta je totiž prvním krokem ustavující schůze sněmovny, a až pak bude vhodný čas pro jmenování nového premiéra.
Blížící se dobu střídání týmů ale potvrzuje zájem politiků z úspěšných stran. Někteří se už o fungování resortů zajímají. „Obecné kontakty probíhají, já jsem tomu rád z toho důvodu, že ta agenda, kterou zaštiťuji hlavně směrem k evropským fondům, by měla mít nějakou kontinuitu,“ tvrdí ministr pro místní rozvoj František Lukl. Také šéf financí Jan Fischer už přiznal, že jeho náměstky navštěvují experti ze sněmovních stran.
